„Rytieri“ si vďaka čistému kontu Glosára zabezpečili postupový mečbal

Všetky doterajšie stretnutia semifinálovej série medzi Martinom a Skalicou sa niesli v znamení víťazstva hosťujúceho celku. O narušenie tejto tradície sa v štvrtom meraní síl postaralo mužstvo „rytierov“, ktoré si cenným skalpom na domácom ľade zabezpečilo postupový mečbal. Duel na martinskom klzisku bol pre hráčov Skalice vôbec prvým v aktuálnej sezóne bez jediného gólového zápisu.

TIPOS Slovenská hokejová liga - 4. zápas semifinále

HK VITAR Martin – HK iClinic Skalica 3:0 (2:0, 0:0, 1:0), stav série 3:1

Góly: 6. Juščák (Charvát, Toma), 20. Dírer (Pacalaj, Lavička), 43. Toma (Pacalaj). Rozhodovali: Smrek, Bachúrik – Beniač, Danko – Martinko, strely: 29:33, vylúčení: 10:12, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1899 divákov

Martin: Glosár – Dvořák, Charvát, Lavička, Pacalaj, Nátny, Krempaský, J. Nemec, Bobček –Fafrák, Murček, Tiainen – Toma, Dírer, Nauš – Makarov, Huhtela, Poliaček –Juščák, Thomka, A. Bartoš

Skalica: Trenčiansky-Vero – Horváth, Šmach, Arbuzov, Janík, Vidovič, Hílek, Kadlečík – Hujsa, Džiošvili, Galimov – Janáč, Včelka, Šátek – Nemec, R., Jarolín, Rajčák – Šišolák, Kuba, Kotvan

Hokejisti Martina vstupovali do štvrtého semifinálového duelu s jasným cieľom, ktorým bolo prelomenie kliatby domáceho prostredia. Prvý krok na ceste za postupovým mečbalom zaznamenali „rytieri“ už v 7. minúte, keď sa počas presilovej hry dokázal presadiť mladý forvard Michal Juščák. V 12. minúte sa možnosť početnej výhody naskytla taktiež hráčom Skalice, ktorí ju však nedokázali pretaviť do vyrovnávajúceho gólu. Záverečná minúta úvodného dejstva priniesla presný zásah z hokejky Mateja Dírera, vďaka ktorému putovalo domáce mužstvo do šatní s komfortným dvojgólovým náskokom.

Prvé minúty prostredného dejstva priniesli ďalšie oslabenie Záhorákov, ktorí však po tretíkrát kapitulovať nehodlali a početnú nevýhodu dokázali ubrániť. Ďalšie pokračovanie druhej tretiny prinieslo namiesto pribúdajúcich strelcov len ďalšie dvojminútové tresty. V 33. minúte putoval na trestnú lavicu Marek Charvát a Skaličnom sa naskytla veľká príležitosť na strelenie kontaktného gólu. Po piatich sekundách v početnej výhode sa však proti pravidlám previnil aj hosťujúci zadák Peter Horváth a sily na ľadovej ploche sa vyrovnali. Ďalšiu zmenu v skóre nepriniesol ani formát štyroch proti štyrom a po druhej tretine bol stav zápasu identický ako po skončení úvodnej dvadsaťminútovky.

Ďalší zápis do gólovej listiny priniesla až 43. minúta, v ktorej Lukáš Toma svojím 24. presným zásahom v sezóne poslal „rytierov“ do vedenia rozdielom triedy. Gólová odpoveď zo strany Záhorákov neprichádzala ani počas pribúdajúcich minút a domáci celok sa tak nachádzal v čoraz komfortnejšej pozícii. Príležitosť na zveľadenie svojho náskoku získali „rytieri“ v 53. minúte, keď po druhýkrát v stretnutí putoval na trestnú lavicu David Hílek. Necelé dve minúty po ubránení oslabovej hry mali Skaličania k dispozícii trestné strieľanie, no ich pokus o záverečný impulz zlikvidoval fantasticky chytajúci gólman Vladimír Glosár. Posledná minúta stretnutia so sebou priniesla vyvrcholenie emócií v podobe niekoľkých pästných súbojov, ktorých rezultátom bolo celých 100 trestných minút. Vzplanutie hráčskych vášní však stav duelu už nijak neovplyvnilo a „rytieri“ si po cennom víťazstve pripísali tretie víťazstvo v sérii.