Chcú dokázať, že do SHL patria. Nováčik od Rimavy stavil na mix mladosti a skúseností

Už v piatok 22. septembra zažijú historickú premiéru v TIPOS Slovenskej hokejovej lige hokejisti HKM Rimavská Sobota na ľade Trnavy. Víťaz uplynulého súťažného ročníka Druhej hokejovej ligy chce dokázať, že jeho postup nebol náhoda. V lete si preto všetci v klube vyhrnuli rukávy a usilovne pracovali na skvalitnení zázemia i vystužení hráčskeho kádra.

Prvé stretnutie novo tvoriaceho sa tímu bolo 1. augusta. „Najskôr sa hráči týždeň pripravovali mimo ľad. Od 7. augusta prebiehala príprava už aj na ľade. V príprave bolo zapojených viac hráčov. Odohrali sme niekoľko zápasov, ktoré nám veľa ukázali,“ vraví na úvod rozhovoru prezident klubu Michal Slovák. Z odohraných prípravných duelov je veľmi cenný triumf na ľade Žiaru nad Hronom.

V kádri mix mladosti a skúseností

Počas uplynulého obdobia dostalo možnosť presvedčiť o svojich schopnostiach množstvo hokejistov. „Skúšali sme veľa mladých hráčov, hrali sme pravidelne na štyri formácie, aby sme videli všetkých a každý mal čas sa v zápasoch ukázať. V príprave sme zistili, kto na čo má. Myslím si, že tréner už má vytypovaných hráčov do jednotlivých formácií,“ pokračuje 35-ročný funkcionár.

Na lavičku klubu od Rimavy zasadol skúsený Vladimír Klinga, ktorý počas uplynulých desiatich rokov pôsobil v Kazachstane a v Rumunsku. Podľa slov prezidenta klubu si v novom pôsobisku rýchlo zvykol. „Myslím si, že tréner je s prostredím spokojný. Vie, že sme v lige nováčik a niektoré veci sa ešte stále dolaďujú. Pri skladbe tímu nemal tréner špeciálne požiadavky. Počas letných mesiacov aktívne komunikoval s hráčmi a sme radi, že niektorí z nich sú v našom tíme a budeme mať na čom stavať,“ odhaľuje Slovák.

Počet odchovancov: 5 (Dalibor Ďuriš, Viktor Dreisig, Jakub Kožuch, Peter Klajban, Matej Lorincz)

Počet legionárov: 3 (Vladislav Solomonchak, Yuri Nazarov, Mikhail Shabanov)

Rozpočet na sezónu: minimálne 330 000 EUR - 350 000 EUR

Ambície: stabilizovať klub v Slovenskej hokejovej lige

* údaje aktuálne k dátumu vydania článku (16.9.2023)

Matej Dírer

Rimavská Sobota zaknihovala v príprave 6 výhier a 2 prehry. Zdroj: Aquacity Pikes

V kádri tímu sú aktuálne traja legionári. No aj posledné voľné miesto by radi zaplnili. „V tíme máme popri mladých aj skúsených hráčov, na ktorých sa budeme spoliehať. Sme radi, že legionári stihli prísť ešte pred súťažným kolotočom. Máme ešte jedno legionárske miesto voľné, ktoré chceme určite v najbližších dňoch obsadiť na poste obrancu,“ tvrdí niekdajší obranca.

A kto by mal patriť v tíme medzi najväčšie opory? „V obrane sú to určite skúsení hráči ako Peter Ordzovenský (viac ako 600 štartov v extralige, pozn.) a Martin Lenďák. Veľa očakávame od skúsených legionárov, ktorí veríme, že budú pre náš tím rozdieloví. Dúfame, že vytvoríme silný tím aj v kabíne a prejaví sa to aj na ľade,“ praje si Slovák.

Bez siláckych rečí sa etablovať v SHL

Počas leta toho v Rimavskej Sobote museli veľa stihnúť. Prácam sa nevyhla ani tamojšia aréna. „Zázemie pre prvý tím sme stihli dokončiť ešte v júli. Prebehla aj inovácia chladenia a postupne sa pracuje ešte na drobných úpravách, ktoré sú podstatné hlavne pri organizácií zápasov,“ odhaľuje čelný predstaviteľ klubu.

Ohľadom cieľov nezaznievajú v tábore nováčika žiadne silácke reči. Sami si totiž uvedomujú náročnosť novej súťaže.

„Vieme, že SHL má veľkú kvalitu. Ako som spomínal už tesne po postupe, náš cieľ je etablovať sa v lige a udržať sa. S trénerom sa asi zhodneme, že každý zápas je pre nás ako play– off.“

Výhodou pre klub môže byť nováčikovský elán. Nielen v kabíne medzi hráčmi, ale aj na tribúnach. V Rimavskej Sobote vnímajú zvýšený záujem o hokej. „Ľudia v meste sa tešia na hokej. Veríme, že nás budú podporovať v čo najväčšom počte a my im budeme robiť radosť našou hrou. Permanentky sa postupne predávajú. V predaji sú do prvého domáceho súťažného zápasu. Vstupné na súťaž máme o euro vyššie ako sme mali v druhej lige, čiže teraz bude 5 eur a 3 eurá,“ dodal na záver rozhovoru Michal Slovák.

Aktuálna súpiska tímu HKM Rimavská Sobota:

Brankári: Adam Nagy, Richard Pončák, Marek Šimko

Obrancovia: Peter Ordzovenský, Martin Lenďák, Jakub Soveľ, Viktor Dreisig, Michal Frídel, Jakub Kožuch, Filip Danko. Matej Lorincz (striedavý štart)

Útočníci: Martin Ďaloga, Dalibor Ďuriš, Vladislav Solomonchak, Filip Mlynčár, Mikhail Shabanov, Yuri Nazarov, Ronald Dvonč, Radovan Cútt, Boris Babeliak, Adam Tužinský, Jakub Čunderlík, Jakub Jadrný, Alex Novota, Peter Klajban, Ľubomír Hojo, Jozef Rákoš, Patrik Melicher (striedavý štart)