Dramatický boj o prvú šestku vrcholí. Čo sa môže zmeniť v posledných troch kolách?

Základná časť druhej najvyššej slovenskej súťaže sa chýli ku svojmu koncu. Do uzavretia tejto fázy sezóny zostávajú iba tri kolá. Zatiaľ čo niektoré tímy sa už naplno sústredia na nadchádzajúce play-off, stále je viacero takých, ktoré žijú v neistote a čaká ich ešte tuhý boj o čo najlepšie postavenie. Ako to teda momentálne vyzerá? To sa dozviete v našom stručnom prehľade.

Kto skončí v prvej šestke?

Postup do najdôležitejšej časti ročníka si s predstihom zabezpečili aktuálne dve najlepšie mužstvá – Žilina a Prešov. V rámci prvej šestky by ich s najväčšou pravdepodobnosťou mali doplniť ešte Topoľčany s Považskou Bystricou a zvyšok ostáva viac-menej naďalej otvorený. Sezóna 2023/2024 TIPOS Slovenskej hokejovej ligy je charakteristická nesmiernou vyrovnanosťou. Okrem dominantných „vlkov” sú medzi tímami minimálne rozdiely a vskutku každý môže poraziť každého. Presvedčili sme sa o tom hneď niekoľkokrát.

Aj keď je o víťazovi základnej časti už dlho rozhodnuté, stále sa hrá o veľa. Poradie na ostatných priečkach tabuľky môže byť po posledných troch kolách diametrálne odlišné oproti súčasnému stavu. Najdramatickejší bude pritom boj o prvú šestku, ktorá zaručuje priamy postup do predkola. Celky na siedmom až desiatom mieste čaká náročná kvalifikácia.

S výnimkou Dubnice, ktorú ešte čaká zápas so slovenskou reprezentáciou do 18 rokov, môžu ostatné kluby nazbierať už iba deväť bodov. Táto možnosť dáva bielo-modrým výbornú šancu, aby sa posunuli na vytúženú šiestu priečku. Momentálne im chýba jeden bod. Samozrejme, pri nabitej konkurencii to nebudú mať vôbec jednoduché. Medzi piatymi Modrými krídlami a ôsmym Žiarom nad Hronom je totiž len štvorbodový rozdiel. Po 44. kole sa tak dva tímy budú radovať a dva si budú musieť svoje miesto v play-off zaslúžiť výhrou v predkole.

Papierovo najťažší žreb má pred sebou farmársky celok extraligového Slovana. V posledných troch vystúpeniach zavíta do Prešova i Žiliny a nesmierne vypätý súboj absolvuje proti tabuľkovému susedovi zo Skalice.

Modré krídla

Modré krídla čakajú v závere tri náročné súboje. Zdroj: FB - Modré krídla

Nečakaná kríza Považskej Bystrice

Žilinu a Prešov by ako priami postupujcí mali doplniť hokejisti Topoľčian a Považskej Bystrice. Stále však existuje šanca, že tomu tak vôbec nemusí byť. Pri „žocharoch” to je vzhľadom na aktuálnu formu veľmi málo pravdepodobné, no „panteri” sa musia vrátiť k tomu, čo ich zdobilo. Ťahajú štvorzápasovú šnúru prehier vrátane jednej kontumačnej a svojmu postupu tak ešte stále nedali definitívnu pečiatku. 

Na Považskobystričanov sa zozadu tlačia Modré krídla a strácajú už iba šesť bodov. Napriek tomu však zverenci Jakuba Ručkaya nie sú pod žiadnym tlakom. Všetko majú vo svojich rukách. V posledných troch kolách sa navyše stretnú s tromi nižšie postavenými tímami. Postupne ich sily preveria Trebišov, Trnava a Skalica. Ak sa nechcú spoliehať na zaváhanie hladných prenasledovateľov, na zaistenie štvrtého miesta potrebujú z týchto duelov získať päť bodov.

Považská Bystrica

Hokejisti Považskej Bystrice urobia všetko pre to, aby sa vrátili späť na víťaznú vlnu. Zdroj: Mário Bóna

Rimavská Sobota na pokraji útesu

Zrekapitulovali sme si vrch i stred tabuľky a na záver nám tak ostáva už len jej chvost. Tam je síce situácia dlhodobo stabilizovaná, ale stále je matematicky možné, aby došlo k nejakým zmenám. Najvyhrotenejšie to bude medzi desiatym Trebišovom a jedenástou Trnavou, ktorých delia štyri body. Aj keď ani jedno z týchto družstiev neprežíva práve najvydarenejšie obdobie, v posledných troch kolách budú s určitosťou tuho bojovať o poslednú postupovú miestenku.

V demilitarizovanom pásme na deviatej priečke sa nachádzajú AquaCity Pikes. Predkolo už majú isté a na prvú šestku nemajú nárok. Stále síce môžu bojovať o výhodu domáceho prostredia, no so šesťbodovou stratou na „indiánov” to budú mať nesmierne náročné.

Spomedzi všetkých účastníkov tohtoročnej edície TIPOS SHL je na tom najhoršie Rimavská Sobota. Posledné miesto tabuľky už okupuje poriadne dlho a tri zápasy pred koncom základnej časti stojí na pokraji útesu. O jej zostupe môže byť definitívne rozhodnuté už v najbližšom kole. Na predposledných „gladiátorov” totiž celok z juhu republiky stráca deväť bodov a šanca na záchranu je aktuálne v čisto teoretickej rovine. Zverenci kormidelníka Andreja Pétera by museli všetky zostávajúce stretnutia ovládnuť v riadnom hracom čase a zároveň by Trnavčania nesmeli získať ani jeden bod.