Dubnica stavila na odchovancov a mentálnu odolnosť. S majstrami extraligy chce atakovať špicu

Spomienky na nočnú moru v podobe výsledku uplynulého ročníka síce stále vyvolávajú poriadne trpkú chuť, tradičný účastník druhej najvyššej súťaže ich však berie ako minulosť. V Dubnici sa počas letných mesiacov veľmi slušne posilnili a plánujú atakovať vrchné priečky tabuľky.

Fantastický záver základnej časti uplynulého ročníka vystrelil klub od Váhu na výhodné druhé miesto. Triumfy v úvodných troch dueloch vyraďovacej fázy načrtli, že Dubnica prejde štvrťfinále ako nôž maslom. Žiar ale ušiel hrobárovi z lopaty a sériu senzačne otočil vo svoj prospech.

„Vzhľadom na umiestnenie po základnej časti sezónu hodnotíme ako neúspech. Verím, že sme sa z toho poučili a podobná vec sa nám už zopakovať nepodarí. Sklamanie pretrvávalo dlho. S odstupom času sme sa ku všetkému vrátili a zhodnotili si to. Už je to za nami, netreba pozerať na to, čo bolo. Sústredíme sa na budúcnosť,“ hovorí v úvode tradičného predsezónneho rozhovoru výkonný riaditeľ organizácie Roman Chatrnúch.

Dlhodobá koncepčná práca s dubnickým jadrom

Menoslov hráčov Spartaka sa po konci predchádzajúceho súťažného kolotoča zápasov nijak výrazne neobmenil. Zmena nenastala ani na poste šéfa lavičky. „Už pred minulou sezónou sme sa s trénerom Gregorom dohodli na koncepčnej a dlhodobej práci. Je to profesionál s kvalitnou trénerskou históriou a nakoľko je domáci, pozná prostredie aj hráčov,“ pochvaľuje si obsadenie dôležitého postu 50-ročný funkcionár.

Dušan Gregor

Šéfovať lavičke Spartaka bude naďalej skúsený Dušan Gregor. Zdroj: HK Spartak Dubnica

Medzi letnými akvizíciami celku z Považia sa nachádzajú samé zvučné mená. „Snažili sme sa ísť cestou oslovenia odchovancov a hráčov, ktorí majú istú spojitosť s Dubnicou. Podarilo sa nám dotiahnuť Mareka Hovorku, Radoslava Tybora, Michala Kluku či Jožka Šveca,“ odhaľuje smerovanie a vyťahuje konkrétne mená bývalý dlhoročný obranca.

O obdobne nešťastnom vyvrcholení sezóny už pri Váhu nechcú ani žartovať. Vyhnúť sa nezdaru by mali okrem iného pomôcť posily s bohatými skúsenosťami a správnym nastavením: „Chceli sme mentálne odolné typy, ktoré za sebou majú ťažké zápasy a dokážu zvládať vypäté situácie.“

Počet odchovancov: 9  (Matej Kristín, Dominik Trška, Enrik Švec, Michal Chatrnúch, Michal Kluka, Jozef Švec, Miroslav Kristín, Marek Hovorka, Radoslav Tybor)

Počet legionárov: 1 (Martin Hřebíček)

Rozpočet na sezónu: okolo 450-tisíc eur

Ambície: zakončiť základnú časť do štvrtého miesta

* údaje aktuálne k dátumu vydania článku (18. september 2023)

Zvučnými prírastkami košickí majstri

Batožiny si v dubnickej kabíne rozložili aj čerství majstri Tipos Extraligy. Vrátiť sa Košiciam na vytúžený vrchol a získať deviaty titul v histórii pomohli tiež ostrieľaní forvardi Marek Hovorka a Radoslav Tybor: „Marek má byť ako vodcovská osobnosť lídrom v kabíne aj na lade. Od Rada očakávame, v prvom rade góly. Je to typický strelec.“

„S Marekom sme boli v jednaní od decembra minulého roka. Prvé jednania dokonca prebehli ešte pred sezónou. Napokon sa však rozhodol zamieriť do Žiliny a odtiaľ smeroval posilniť Košice. Perspektíva, že sa k nám po konci ročníka môže pridať, teda bola dosť veľká,“ hovorí Roman Chatrnúch o tom, ako prišlo k dohode o spolupráci s poľským šampiónom a držiteľom striebornej medaily z majstrovstiev sveta 2012.

Radoslav Tybor bude brázdiť klziská druhej najvyššej súťaže vôbec po prvý raz vo svojej bohatej kariére. Produktívny 33-ročný útočník odohral medzi českou i slovenskou elitou vyše tri stovky súťažných stretnutí: „Hneď po skončení extraligového ročníka sme spolu jednali. Keďže v auguste sa mu narodilo ďalšie dieťa, zmenil priority a chce byť doma s rodinou. Zvažoval síce aj iné ponuky, ale dokázali sme sa dohodnúť, čo nás teší.“

Marek Hovorka

Marek Hovorka by mal patriť k oporám na ľade i mimo neho. Zdroj: Jäzva

Atakovať špicu

Na súpiske Spartaka sa v tomto momente nachádza jediný legionár. Importov bude reprezentovať český obranca Martin Hřebíček. „Nevylučujeme, že počas základnej časti budeme hľadať na trhu niekoho spoza hraníc, kto by nám dokázal pomôcť. Stále sme však zástancami toho, že legionár musí byť kvalitný a platný pre mužstvo. Ak nespĺňa určité kritéria, radšej nech hrajú hráči z okolia,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ klubu a jedným dychom dodáva, že tím je nateraz na 99 percent uzavretý.

Dubnica absolvovala jedno z najsýtejších prípravných období naprieč celou TIPOS SHL. Ak rátame aj duely JOJ ŠPORT Slovenského pohára, pozostávalo z jedenástich vystúpení. „Chalanom nie je z tréningového hľadiska čo vytknúť. Pracovali na sto percent. Koniec koncov, tréner Gregor by im nič iné nedovolil, keďže je perfekcionista a nikomu nepripustí žiadne úľavy. V zápasoch sme stále skúšali rôzne varianty pätiek, čiže zostava sa neustále menila,“ pokračuje a priznáva, že výsledky z obdobia pred štartom súťažného maratónu pre vedenie smerodajné neboli.

„Vzhľadom na to, ako máme vyskladané mužstvo, chceme sa pohybovať okolo vrchných priečok tabuľky. Pokiaľ budeme po základnej časti figurovať do štvrtého miesta, budeme spokojní,“ uzatvára odhalením ambícií Roman Chatrnúch, výkonný riaditeľ TSS Group Spartak Dubnica nad Váhom.    

Aktuálna súpiska tímu TSS Group Spartak Dubnica

Brankári: Matej Kristín, Patrik Lietava, Alex Ráchel

Obrancovia: Dominik Trška, Enrik Švec, Michal Chatrnúch, Martin Hřebíček, Peter Mikuš, Michal Kapičák, Michal Hruška, Dávid Janík, Filip Rajzík (skúška)

Útočníci: Marek Hovorka, Radoslav Tybor, Martin Pobežal, Michal Kluka, Jozef Švec, Lukáš Tábi, Ondrej Mikula, Jakub Uram, Miroslav Kristín, Ondrej Bárdoš, Lukáš Škvarek, Nicolas Korbel, Nicolas Ferenyi, Jozef Haščák