Exkluzívny dokument zo šatne „gladiátorov“. Nefalšované emócie, komplikácie aj zábava

Hokejisti HK Gladiators Trnava zažili poriadne špecifickú sezónu. Klub sa po dlhých piatich rokoch konečne prebojoval do vyraďovacej fázy súťaže, čo ľudia podieľajúci sa na marketingovom chode klubu využili na jednotku – natočením exkluzívneho dokumentu. Všetko podstatné nám povedal Samuel Rosinský, koordinátor spravodajstva Mestskej televízie Trnava. 

Vrásky na čele kvôli názvu

Fanúšikom sa vďaka tomuto projektu otvoria dvere do zákulisia, kam by za iných okolností nemali šancu nahliadnuť. „Ja som podobný dokument videl a keďže sa mi veľmi zapáčil, povedal som si, že by sme to dokázali spraviť aj my v Mestskej televízii Trnava. Slovo dalo slovo, vyskúšali sme to a výsledok je naozaj super,“ v jednoduchosti na úvod vysvetľuje Samuel Rosinský, ako vôbec prišlo k myšlienke realizácie na Slovensku nie príliš tradičného konceptu.

Aby bola mozaika dokonalá, bolo potrebné zapracovať na všetkých detailoch. Aj keď sa vymyslenie názvu zdá na prvý pohľad ako jedna z najjednoduchších záležitostí, opak je pravdou. „Nebolo ani tak ťažké natočiť a spracovať dokument, ako vymyslieť názov. Najskôr sme chceli niečo, čo kričia gladiátori, keď idú do boja, neskôr čosi latinské – ani jedno nevyšlo. Napokon to padlo na Chlieb a hry,“ ozrejmuje režisér celého dokumentu.

Divák naozaj uvidí, ako to prebieha na lavičke i v šatni.

Prečo prišla vhodná chvíľa na natočenie niečoho takého práve teraz? „Celé je to o tom, že v Trnave je konečne po piatich rokoch play-off. Aj keď najskôr iba predkolo, my sme to už brali ako osemfinále,“ hovorí Samuel Rosinský, ktorý je mimo iného takisto fanúšikom hokeja v meste prezývanom malý Rím.

„Diváci môžu v dokumente vidieť zábery zo šatne, rozhovory s hráčmi a trénermi. Točili sme na veľa kamier, tréner mal na sebe navyše celý čas mikrofón, čiže divák naozaj uvidí, ako to prebieha na lavičke i v šatni z jeho pohľadu,“ predostiera krátky pohľad na to, čo môže zaujatý i nezaujatý divák od dokumentu primárne reflektujúceho celok z Trnavy očakávať. Na svoje si však rozhodne príde každý priaznivec najrýchlejšieho kolektívneho športu na svete.

Samuel Rosinský

Kameraman Dávid Vereb (vľavo) a režisér Samuel Rosinský (vpravo) sa dočkali sladkej odplaty.  Zdroj: archív Samuel Rosinský

Presvedčili aj prísne duo Miklík - Kukumberg 

Úprimne treba priznať, že drvivá väčšina slovenských, ale aj zahraničných hokejistov, nemá s niečím podobným príliš veľa skúsenosti. Ako teda k myšlienke pristúpili samotní hráči, realizačný tím a vedenie? „Mne tréner Martin Baran povedal, že dobre, ideme do toho, ale povieš im to sám,“ hovorí Rosinský o momente, ktorý ho mierne zaskočil.

„Keď som vošiel do šatne, všetci sa divili, čo tu chalan z telky robí. Pozdravujem Michela Miklíka a Romana Kukumberga, ktorí okamžite vyzerali, že ma odtiaľ vynesú,“ smeje sa Samo, ktorý so svojím tímom strávil s hráčmi obrovské množstvo času. V konečnom dôsledku bol spokojný nie len on, ale všetci zúčastnení, čoho dôkazom bol obrovský potlesk pri neoficiálnej premiére. „Napokon to však všetci zobrali fajn a dlho sa sami pýtali, ako to finálne bude vyzerať.“

Bude tam napríklad aj záber, koľko hokejistov treba, aby vytiahli futbalovú loptu spod auta. 

Nie všetko však šlo úplne podľa predstáv. Pri plánovaní, ale aj samotnom natáčaní sa bolo potrebné vysporiadať s náročnejšími a takisto nečakanými situáciami. „Boli momenty, keď si tréner sám vedome vypol mikrofón. Prišli aj chvíle, kedy lep, na ktorom bola upevnená GoPro pri súboji nevydržal a kamera padla. Zázračne nám pri veľkej zime nefungovali batérie, na jednej kamere dokonca štrajkoval objektív,“ hovorí Samuel Rosinský iba o hŕstke problémov, ktoré tvorbu dokumentu skomplikovali.   

Samuel Rosinský

Koordinátor spravodajstva MTT a jeho tím trávili s hráčmi „gladiátorov" takmer celé dni.  Zdroj: archív Samuel Rosinský

Natáčanie, samozrejme, sprevádzala takisto výborná nálada a vtipné momenty. Pri niektorých pasážach preto divákom vystrelia kútiky smerom nahor. „Bude tam napríklad aj záber, koľko hokejistov treba, aby vytiahli futbalovú loptu spod auta,“ smeje sa iniciátor projektu. „Mimo toho mnoho ďalších vecí. Snažíme sa to nefalšovať, presne preto sa veľakrát objaví pípajúci zvuk. Je to ľudské a my tam emóciu chceme ponechať,“ vysvetľuje.

Kedy a kde si bude môcť ktokoľvek dokument s názvom Chlieb a hry pozrieť? „Celkovo bude mať tento menší dokumentárny seriál sedem častí. Časovo je to od desať do pätnásť minút. Prvá časť už vyšla minulý štvrtok na sociálnych sieťach Mestskej televízie Trnava – na YouTube a Facebooku. Pravidelne by to malo vychádzať každý druhý štvrtok v exkluzívnej premiére o 20:00,“ zakončuje podstatnými informáciami Samuel Rosinský, člen Mestskej televízie Trnava a azda najdôležitejšia osoba tvorby exkluzívneho obsahu týkajúceho sa play-off „gladiátorov“.