Káder a tréner sa obmenili, cieľ ostáva rovnaký. Chovanec: Žilina patrí do extraligy

Nový ročník druhej najvyššej hokejovej súťaže sa už pomaly blíži a na jeho priebeh sa poctivo pripravuje aj favorizovaný tím zo Žiliny. Káder „vlkov" sa výrazne obmenil a šéfom lavičky bude nový tréner zo zámoria. Všetko podstatné nám pred otvorením ligovej brány priblížil predseda predstavenstva Rastislav Chovanec.

Základná časť uplynulej sezóny sa niesla v duchu žilinskej dominancie. Veľmi kvalitné mužstvo dokázalo zvíťaziť aj vo finálovej derby sérii play-off s Martinom, no nasledoval barážový neúspech v bojoch s Liptovským Mikulášom. „Minulá sezóna nebola neúspešná, aj keď sme nedosiahli náš hlavný cieľ. Podarilo sa nám však vyhrať Slovenský pohár a Slovenskú hokejovú ligu. Ukázali sme, že v Žiline to s hokejom myslíme vážne a verím, že náš ultimátny cieľ v podobe postupu do extraligy sa nám podarí splniť v novom ročníku,“ prezradil na úvod Rastislav Chovanec.

Adekvátna náhrada za Škorvánka 

Káder Žilinčanov prešiel rozsiahlou obmenou, mužstvo opustilo množstvo opôr z minulej sezóny. Vedeniu klubu sa ale podarili dôležité predĺženia spoluprác a takisto aj príchod extraligových hráčov. „Po sezóne nám odišlo viacero kľúčových hráčov, ktorí dostali ponuku z extraligy alebo zo zahraničia. Vedeli sme, že do novej sezóny pôjdeme s mladším kádrom, preto sme ho chceli vystužiť hráčmi s extraligovými skúsenosťami.“

„Som rád, že prišli práve hráči ako Marek Hovorka, David Růžička a Tomáš Tomek. Takisto sa teším, že sme v mužstve udržali hokejistov ako Peter Šidlík, Jozef Tibenský a Marco Halama. Postupne budeme káder dopĺňať ďalšími kvalitnými hráčmi,“ priblížil predseda predstavenstva.

Marek Hovorka

Úhlavnou postavou svorky by mal byť nový kapitán Marek Hovorka. Zdroj: Vlci Žilina

Okrem skúsených harcovníkov sa na súpiske objavujú aj mladší hokejisti, no so žilinským hokejom už majú skúsenosti. „Veľa si sľubujeme od mladších hráčov, ktorí tu sú už 3-4 roky. Verím, že spravia výkonnostne krok dopredu a budú hrať kľúčovú rolu v nasledujúcej sezóne,“ vyjadril nádej.

Z tímovej súpisky nezmizli len kvalitní korčuliari, od „vlkov" odišiel aj Stanislav Škorvánek, ktorý bol v SHL jednoznačne najlepším gólmanom. „Dúfam, že to nebude priveľká strata. Tomáš Tomek môže podávať minimálne také výkony ako brankár Škorvánek, keď nie ešte kvalitnejšie. Stano v SHL dominoval a už počas sezóny bolo jasné, že dostane ponuku z extraligy. Rozhodne na to má a my sme s tým aj trochu počítali. Ponuku dostal aj od nás, no nebolo reálne, aby ostal. Hráč s jeho vekom a kvalitami sa musí posúvať vyššie,“ zhodnotil brankársku situáciu Chovanec.

Počet odchovancov: 5 (Matej Macek, Samuel Rehák, Andrej Štefanik, Šimon Lopušan, Tomáš Dudáš)

Počet legionárov: 3 (Petr Šidlík, David Růžička, Skate Skalde) 

Rozpočet na sezónu: 400-tisíc eur

Ambície: postup do extraligy 

* údaje aktuálne k dátumu vydania článku 5.9.2022

K angažovaniu nového kouča viedla dlhá cesta

Novo vyskladané mužstvo povedie kanadský tréner Jarrod Skalde, ktorý počas svojej hráčskej kariéry nastúpil v 115 zápasoch NHL. Ako tréner si okrem iného skúsil aj pôsobenie v AHL, v kanadskom národnom tíme do 18 rokov a z pozície asistenta trénera pre rozvoj hráčov nazrel aj do tímu Pitsburgh Penguins. Aká bola cesta za získaním tohto lodivoda?

„Bola dlhá. Pána trénera Škorvánka som poprosil, aby robil riaditeľa mládežníckeho klubu, ktorý sme prebrali od mesta Žilina. Slovenskí a českí tréneri, o ktorých sme mali záujem, už mali podpísané zmluvy v iných kluboch. Rozhodli sme sa teda, že pôjdeme cestou zahraničného trénera, ktorý bude prínosom nie len pre A-tím, ale pre celú našu organizáciu.“

„Pán Skalde má bohaté skúsenosti a dúfam, že ich využijeme aj v rámci budovania mládeže. Verím, že u nás ostane aj v budúcnosti a bude nás trénovať aj v extralige,“ sľubuje si od nového šéfa seniorskej lavičky.

Jarrod Skalde

Jarrod Skalde naposledy viedol Cardiff Devils v britskej EIHL. Zdroj: Vlci Žilina

Žilina je pre súperov ako červené súkno

Hráči mužstiev pôsobiacich v rámci SHL už dlhšiu dobu zarezávajú v príprave na nový súťažný ročník a inak to nie je ani v prípade Žilinčanov. „Letná príprava nebýva u hokejistov príliš obľúbeným obdobím. Myslím si však, že sme ju mali veľmi dobrú, viacero hráčov z minuloročného kádra spolu trénovalo už od polovice mája. Tréningy na ľade sú veľmi intenzívne, no naši hráči si to pochvaľujú a sú veľmi dobre fyzicky pripravení,“ pochválil prístup mužstva a nového trénera.

Na konci júla kompetentné vedenie našich súťaží rozhodlo o priamom postupe a zostupe mužstiev hrajúcich v našich profesionálnych ligách. Vníma žilinské vedenie tento krok pozitívne? „Určite áno. Dlhodobo sme boli zástancami tejto myšlienky, ktorá sa nám zdá byť férovejšia. Som veľmi rád, že Výkonný výbor sa takto rozhodol,“ vyjadril sa Rastislav Chovanec.

Všetci sa na nás chcú vytiahnuť, no nás to lepšie pripravuje na ťažké zápasy v play-off.

Alfou a omegou úspešného chodu klubu sú bez pochýb financie. Obzvlášť u tímov, ktoré sa netaja vysokými cieľmi. „Rozpočet na platy a bývanie pre hráčov je na úrovni 400-tisíc eur,“ ponúkol pohľad do finančného zákulisia organizácie.

V uplynulých sezónach prezentoval klub spod Dubňa len tie najvyššie méty a s rovnakým nastavením pristúpi aj k nasledujúcemu ligovému kolotoču. „Naše ambície komunikujeme verejne, netajíme sa nimi a z tohto hľadiska sme pre súperov ako červené súkno. Všetci sa na nás chcú vytiahnuť, no nás to lepšie pripravuje na ťažké zápasy v play-off. Nemôžem povedať nič iné ako minulé roky – Žilina do extraligy podľa mňa patrí a v tejto sezóne urobíme všetko preto, aby sme sa tam dostali,“ uzavrel odhodlane.

Aktuálna súpiska tímu Vlci Žilina:

Brankári: Tomáš Tomek, Patrik Romančík

Obrancovia: Petr Šidlík, Ján Nahálka, Jakub Pišoja, Adrián Sloboda, Marek Pacalaj, David Růžička, Sebastián Hudec

Útočníci: Jozef Danielčák, Jakub Uram, Andrej Štefanik, Matej Macek, Patrik Koyš, Skate Skalde, Samuel Rehák, Martin Benko, Šimon Lopušan, Marek Hovorka, Jakub Jakubík, Tomáš Dudáš, Patrik Bečka, Marco Halama, Bruno Mráz, Jozef Tibenský

Hlavný tréner: Jarrod Skalde

* súpiska aktuálna k dátumu vydania článku 5.9.2022


Súvisiace články