Legalin si zamiloval Slovensko. Svadba bola bodkou za životnou sezónou

Na mape druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže sa premiérovo objavil v roku 2021. Andrej Legalin vtedy zavítal do Topoľčian ako pre tunajších fanúšikov neznáma tvár. Dnes už patrí perspektívny 23-ročný Rus k špičke TIPOS Slovenskej hokejovej ligy. Minulý ročník zakončil moskovský rodák v tabuľke produktivity na druhom mieste. Zo stola plného ponúk si ako nové angažmán zvolil Skalicu. 

Andrej, ako sa máte?

Darí sa mi skvele, ďakujem. Pripravujem sa na sezónu na ľade a rovnako na suchu s trénerom. Neviem sa dočkať štartu nového ročníka. 

Minulá sezóna vám po osobnej stránke vyšla fantasticky. Aké na ňu ostanú spomienky?

Z individuálneho hľadiska to bolo skvelé. Mal som obrovské šťastie na útočných kolegov, dobre sme si rozumeli a navzájom si pomáhali pri vylepšovaní štatistík. Teraz bude dôležité pokúsiť sa udržať si túto úroveň. 

So ziskom 73 kanadských bodov ste boli druhým najproduktívnejším hráčom celej súťaže. Môžeme hovoriť o zlomovom bode kariéry? 

Určite! Ide o veľmi zásadný moment. Najťažšie však teraz bude udržať stanovené tempo. Viem, že zopakovať minuloročný výsledok nebude jednoduché. Musí sa zladiť veľa maličkostí, no je to pre mňa zaujímavá výzva. 

Kde môžeme hľadať kľúč k úspechu?

Neexistujú žiadne tajomstvá. Všetko sa musí zladiť – od vzájomného porozumenia s trénermi a spoluhráčmi cez tvrdú prácu až po podporu rodiny. Keď všetko pôjde tak, ako má, úspech sa určite dostaví. 

Predpokladám, že po takto vydarenej sezóne ste si mohli z dostupných možností smerom do budúcna doslova vyberať...

Áno, ponúk bolo viac ako zvyčajne. Som po úspešnej sezóne, z ktorej mám veľkú radosť, ale zasa nejde o nič prekvapujúce. Vždy je príjemné si zvoliť pre seba tú najlepšiu možnosť. 

Za tú ste označili Skalicu. Prečo?

Prejavili najväčšiu iniciatívu. Zaujímali sa o mňa a predložili veľmi dôstojnú ponuku. Ak mám byť úprimný, dlho som nepremýšľal. Táto možnosť ma veľmi lákala. Skalica skladá silný tím, klub má veľmi vysoké ambície. Mám záujem podieľať sa na tomto projekte. 

S akými tímovými a osobnými ambíciami konkrétne prichádzate na Záhorie? 

Predovšetkým je cieľ klubu, ktorý je jeden a zároveň najvyšší. Sme hladní po víťazstve. Na základe minulého ročníka som si uvedomil, že na prvom mieste je tímový výsledok. Bez ohľadu na to, koľko bodov získate, skončiť v prvom kole play-off je veľmi bolestivé. Chcem si udržať svoju úroveň a pomôcť mužstvu. 

Na skalickej súpiske sú už teraz veľmi skúsené mená ako Obdržálek, Hujsa či Buc. Pre mladého perspektívneho hráča je zrejme ideálna príležitosť učiť sa popri spolupráci s nimi...

Bolo by hlúpe nevziať si niečo od takýchto ostrieľaných hráčov. Sú známi a na konte majú množstvo skúseností. Hokej hrajú už veľmi dlho, navyše na vysokej úrovni. Bezpochyby sa od nich budem mať čo učiť. 

Na Slovensku ste sa po prvý raz objavili v roku 2021. Keby vám vtedy niekto povedal, že sa tu zdržíte takto dlho, uverili by ste mu? 

Nikdy som nevylúčil a zároveň stále nevylučujem, že na Slovensku budem dlhšie ako iba jeden rok. Na tejto krajine sa mi páči všetko. V hokeji je náročné myslieť ďaleko do budúcnosti, ale zatiaľ som určite so všetkým spokojný. Pred troma rokmi som prišiel ako veľmi mladý a neskúsený chlapec, bola to pre mňa nová výzva. Teraz som trochu dozrel, na život sa pozerám inak. Som rád, že všetko takto dopadlo.

Dodatočne gratulujeme k svadbe. Ako ste si ju užili?

Ďakujem za blahoželanie! Bola to nádherná dovolenka, ktorá dokonca predčila naše očakávania. Hoci to bolo vzrušujúce a dojemné zároveň, v ten deň sme boli veľmi šťastní. Všetko prebehlo na najvyššej úrovni. 

Zúčastnili sa svadby aj nejakí spoluhráči zo Slovenska?

Žiaľ, nie. Aktuálne je náročné dostať sa z Ruska do Európy a späť, takže takáto možnosť nebola. Našťastie, žijeme v 21. storočí, v čase smartfónov, takže všetci priatelia mi telefonicky gratulovali. 

Aké sú plány smerom k ďalším letným týždňom? 

Tréningový kemp sa začína 1. augusta, takže do tohto termínu plánujem prísť na Slovensko a pripojiť sa k tímu. Inak je potrebné vyriešiť už len niektoré domáce záležitosti.