Líder produktivity netají, aké má v Žiline ambície: Vždy chcem čo najviac pomôcť tímu

Počas prvej reprezentačnej prestávky sa na vrchole tabuľky TIPOS SHL vyhrievajú Žilinčania, ktorí majú pred druhými Topoľčanmi päťbodový náskok. Pod Dubňom tak vládne obrovská spokojnosť. Veľkú zásluhu na tom má aj skúsený útočník Peter Galamboš. Ten je momentálne kráľom ligovej produktivity, a práve to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sme ho oslovili na krátky rozhovor.

Cítia v Žiline tlak?

Ako už v druhej najvyššej súťaži býva zvykom, „vlci” patria medzi najhorúcejších kandidátov na zisk titulu a následny postup do Tipos Extraligy. Vysokú kvalitu dokazujú už od úvodu ročníka, no chlieb sa bude lámať až o pár mesiacov. „Keďže sme najväčší favorit, dalo sa očakávať, že budeme hore. To sa nám zatiaľ darí, takže sa nemôžeme sťažovať. Samozrejme, stále sa snažíme zlepšovať a verím, že do play-off vychytáme všetky muchy,” zhodnotil Galamboš doterajší priebeh sezóny a následne sa vyjadril k postupovým ambíciam Žilinčanov: „Teraz je to také voľnejšie, ale ten tlak na nový rok určite príde a ku koncu základnej časti sa bude pomaly stupňovať. Momentálne každý deň pracujeme na našich slabinách.”

Napriek tomu, že z pätnástich zápasov prehrali hokejisti zo štvrtého najväčšieho mesta na Slovensku len dva, ich prvé vystúpenia neboli po hernej stránke až také presvedčivé, ako každý fanúšik predpokladal. „Mali sme skvelú prípravu, počas ktorej sme nastúpili proti viacerým extraligistom. Tam sme boli outsiderom. Hokej v TIPOS SHL je však iný. Tu príde veľa tímov s taktikou brániť a hrať na rýchle protiútoky. Istú chvíľu nám trvalo, kým sme si na to zvykli. Museli sme sa s tým vyrovnať,” otvorene priznal niekdajší slovenský reprezentant.

Peter Galamboš

Petra Galamboša v Žiline poverili funkciou kapitána. Zdroj: Facebook/Vlci Žilina

Body nie sú všetko

Peter Galamboš má na svojom konte viac ako 650 duelov v najvyššej súťaži, kde doposiaľ obliekal dresy štyroch tímov. Po dlhých rokoch sa ale rozhodol zakotviť o jednu úroveň nižšie. „Vedel som, do čoho idem. Tešil som sa na to. Počas mojej poslednej sezóny v Michalovciach som mal diametrálne odlišné úlohy. Väčšinu času som nastupoval vo štvrtej formácii. Teraz mám oveľa viac priestoru a azda každému hokejistovi sa tak hrá lepšie. Vyhovuje mi to,” povedal martinský rodák spokojne na margo nového pôsobiska.

To, že zmena robustnému útočníkovi pomohla, dokazujú aj štatistiky. Ako sme už v úvode spomínali, po pätnástich zápasoch je na čele nielen Žilina, ale aj on. V tabuľke produktivity totiž vedľa jeho mena svieti 24 kanadských bodov za 9 gólov a 15 asistencií. „Je pekné, že som tak vysoko, ale keby sme na tom tímovo mali byť horšie, nebolo by to také pozitívne. Do každého súboja idem s tým, že chcem čo najviac pomôcť mužstvu. Nie je to len o bodoch. Na ľade som v každej hernej situácii a vždy chcem byť užitočný,” skromne skonštatoval.

Peter Galamboš

Galamboš bol pred príchodom do Žiliny štyri sezóny hráčom Michaloviec. Zdroj: Jäzva

Na extraligu ešte nezanevrel

Pre 34-ročného útočníka znamenal prestup do Žiliny návrat do druhej najvyššej súťaže po viac ako jednej dekáde. Naposledy sa ešte v sezóne 2010/2011 v rámci hosťovania na štyri stretnutia objavil v Dolnom Kubíne. Z toho dôvodu tak pre neho nebolo náročné porovnať najväčšie rozdiely medzi Tipos extraligou a SHL. „Čo sa týka zázemia, štadióny sú na inej úrovni, ale aj v SHL-ke sa ich nájde zopár pekných. Pochopiteľne, z herného hľadiska tu má človek viac času premyslieť si, čo spraví a sú tu aj väčšie diery v defenzíve,” v krátkosti objasnil odlišnosti dvoch najvyšších slovenských hokejových líg.

Galamboš sa netají tým, že pod Dubeň prišiel s jasným cieľom. S „vlkmi” chce vybojovať vytúžený postup a v ich farbách odohrať ešte zopár sezón v extralige. O jeho služby je ale stále záujem aj z iných klubov. Podobne ako niektorí jeho spoluhráči, takisto mal na stole ponuku striedavých štartov. „Bola tu tá možnosť ísť na výpomoc do Trenčína, no akurát v ten týždeň som nebol zdravotne stopercentne fit, takže som to odmietol. Keby som mal ďalšiu príležitosť a cítil by som sa na to, zrejme by som do toho išiel. Záleží to však od viacerých okolností,” uzatvára žilinský kapitán.