Nebola to ideálna sezóna, no zvládli ju so cťou. Kapitán Skaličanov Jurík si do budúcna želá jednu vec

Ostrieľaný útočník Juraj Jurík sa po dlhých rokoch v Tipos Extralige vrátil do rodného mesta a snaží sa oživiť zašlú slávu skalického hokeja. V drese s kapitánskym céčkom 41 kanadskými bodmi v 41 zápasoch potiahol svoj tím na piatu priečku po základnej časti, ale v play-off to na postup cez prvé kolo nestačilo. My sme sa preto s lídrom Záhorákov rozhodli ohliadnuť za sezónou plnou vzostupov a pádov.

Kde sa to zlomilo?

Od vyvrcholenia ročníka 2023/2024 ubehol už nejaký ten týždeň. Ako by ste ho celkovo zhodnotili?

Sezóna mala nejaké etapy. Myslím si, že začiatok bol z našej strany dobrý. Asi tak nejako sme si to predstavovali. Potom sme sa dostali do ľahkej krízy. Môžeme to možno pričítať tomu, že káder nebol taký široký, a keď vypadol nejaký hráč, my sme sa prepadli niekde pod šieste miesto. V podstate sme si dali za cieľ, že do konca základnej časti by sme sa chceli dostať späť medzi hornú šestku. To sa nám podarilo. Bolo dôležité, aby sme išli do play-off priamo, a to už je kapitola sama o sebe.

Po skvelom závere základnej časti ste z vyraďovej fázy vypadli hneď v prvom kole, keď Považská Bystrica ovládla sériu pomerom 4:1. Ako vnímate takýto koniec?

„Vždy, keď človek z play-off vypadne skoro, je sklamaný. Keďže sa však teraz bavíme s odstupom času, záver základnej časti sme hrali úplne naplno, aby sme si šestku uhrali sami a výsledky sa dostavili. Nepotrebovali sme od nikoho žiadnu pomoc. Keď začalo play-off, boli sme dobre nastavení, žiaľ, séria sa podľa mňa lámala v našich domácich zápasoch. Považská zmenila brankárov, čo malo vplyv aj na obraz hry. Boli kompaktnejší, veľmi málo pukov prechádzalo na bránku a my sme nezvládli ani jeden duel pred vlastnými fanúšikmi."

Myslíte si, že práve spomínaný boj o prvú šestku mal následne vplyv aj na štvrťfinálovú sériu? Predsa len „panteri” mali istotu postupu už o niečo skôr a vy ste dreli až do posledného kola.

„To podľa mňa nebol faktor. Skôr zavážilo, že Považská mala viac skúsenosti na každej pozícii. Play-off je jednoducho úplne iná súťaž, ich tím je spolu už dlhšiu dobu a majú veľmi kvalitné mená, ktoré si prešli Tipos Extraligou alebo inými európskymi ligami. Človek to jednoducho musí rešpektovať a v sérii nás predčili typickým play-off hokejom."

S výnimkou druhého stretnutia ste vo štvrťfinále vždy inkasovali viac ako štyri presné zásahy. Čo vám chýbalo, aby ste boli schopní zastaviť ofenzívnu silu Považskobytričanov?

„Keď sa na to pozriem z celkového hľadiska, my sme veľa gólov dostávali počas celej sezóny. Boli sme skôr útočné mužstvo, a práve play-off sa hrá prevažne na defenzívu. Aspoň v Česku a na Slovensku sa to tak berie, čo nám zrejme nevyhovovalo. Hovorím, veľký zásah spravil tretí duel, keď sme prehrali 0:4. Považská k nám prišla s úplne iným herným štýlom v porovnaní s prvými dvomi stretnutiami. Blokovali množstvo striel, boli nepríjemní v rohoch, v každej obrannej dvojici mali nejakého skúseného harcovníka, ktorý si niečím prešiel. Pre nás bolo náročné sa cez to dostávať, a keď už sa to podarilo, narazili sme na Tomeka. Jednoducho, celý ročník sme sa snažili byť ofenzívni, strieľať góly, no vo vyraďovacej časti nám asi nesadla zmena rytmu a bojovný hokej." 

Juraj Jurík

Juraj Jurík patril v sezóne 2023/2024 medzi ofenzívnych lídrov Skalice. Zdroj foto: Jäzva

Individuálne štatistiky ho netrápia

Aká nálada teda vládla v Skalici po konci ročníka? Boli ste spokojní?

„Musíme sa na to pozrieť z pohľadu, že pred sezónou boli nejaké ciele a počas nej nám nečakane odišiel generálny sponzor. Bola to veľmi nepríjemná situácia, ktorú musel hasiť manažér po svojej osi. Musím pred ním dať klobúk dole, ako to zvládol. Pred play-off sme viacerí hráči mali ponuky na odchod a bolo jasne povedané, že pokiaľ sa to ekonomicky neutiahne, odídeme. On nás však ubezpečil, že to zvládneme. Možno nám v tejto situácii ublížilo aj to, že sme sa nedokázali posilniť. Bohužiaľ, keď vám počas sezóny odíde generálny sponzor, snažíte sa ten klub nejako stabilizovať a nehľadáte posily. Bolo to pre neho nesmierne ťažké. Nemali sme preto taký široký káder. Prišiel jedine Peter Šandor, ale opustil nás Roman Pšurný, čo pre nás bola citeľná strata."

Celý ročník dominantne ovládla Žilina, ktorá sa tak vracia do najvyššej súťaže. Čo si myslíte o jej triumfe? Čakali ste také jednoznačné finále proti Prešovu?

„Ak mám byť úprimný, áno. Tým teraz nechcem znižovať „koňarom” kredit, pretože za jeden rok vybudovali obrovskú vec. Ako však Žilina konečne začala skladať ten tím, malo to hlavu i pätu. Zobrali trénera s obrovskými skúsenosťami, brankársku dvojicu minimálne na extraligovej úrovni, poskladali obranu a trafili dobré importy. Navyše jadro tímu tam bolo dlho pokope a ja som tento rok o nich absolutne nepochyboval. Bolo jasné, že môžu naraziť na niekoho nepríjemného ako napríklad na Dubnicu, ale ako sa hovorí, takéhoto súpera môžete maximálne potrápiť, nie poraziť. Žilina si za tým jasne išla."

Bola to pre vás sezóna ako na hojdačke, ale spolu s dlhoročným parťákom Petrom Obdržálkom a Vladimírom Vybiralom ste boli v každom stretnutí obrovskou ofenzívnou hrozbou. Dokonca osobne ste aj s play-off atakovali priemer jedného bodu na zápas. Vnímate preto uplynulý ročník ako individuálne vydarený?

„Myslím si, že čím je hráč starší, tým viac mu záleží na tímovom úspechu, než aby sa pozeral na to, koľko má bodov. Sláva týchto zápasov rýchlo pominie, za dva dni o nich nikto nevie, ale na tímový úspech si spomenie aj fanúšik. Mňa mrzí to, že sme nepreskákali ďalej a vôbec neriešim, akú som mal sezónu. Je to moja práca, moja povinnosť a musím každé stretnutie robiť to, aby som bol pre mužstvo čo najprospešnejší."

Juraj Jurík

Jurík chce bojovať o tie najvyššie priečky. Zdroj foto: Jäzva

A čo budúcnosť?

Posledné necelé dva roky ste v role kapitána strávili v Skalici. Viete už povedať, či budete pokračovať alebo máte iné plány?

„Pracuje sa na tom, aby som na Záhorí zostal. Bol by som za to rád. Uvidíme však, ako sa dohodneme na zmluve. Tým, že Skalica je moje rodné mesto, chcel by som si s ňou zahrať o vyššie priečky, nech je tunajší fanúšik spokojný." 

Ak teda predĺžite spoluprácu, bude cieľom postúpiť do najvyššej súťaže?

„Ambície sa dopredu nevyhlasujú. Ja taký nie som, nevidel by som to tak. Chcem hrať hore. Tento rok sme si povedali, že túžime po semifinále, prečo teda nie semifinále, prípadne finále. Môj sen je taký, aby bol skalický zimný štadión opäť zaplnený. Teraz som to zažil len raz, keď ho naplnili deti, a bolo to úžasné. Ak bude plný zimák, bude to skvelé."