Od Laborca cez Dubeň až do veľkej Rigy

V kalendári svietil 6. máj a trénerský štáb slovenskej hokejovej reprezentácie zverejnil záverečnú nomináciu na 86. majstrovstvá sveta. Brankársky post na prekvapenie mnohých obsadilo trio Stanislav Škorvánek, Samuel Hlavaj a Dominik Riečický. Čo spája túto trojicu maskovaných mužov? Ich nedávna minulosť je úzko spojená s tunajšou druhou najvyššou súťažou.

Menoslov vyššie spomínaných je jasným dôkazom toho, že TIPOS Slovenská hokejová liga je skvelým kariérnym odrazovým mostíkom. Už na tohtoročnom svetovom šampionáte do 18 rokov vo Švajčiarsku hrdo reprezentoval našu krajinu početný zástup mladíkov, ktorí sa počas sezóny objavili v projekte JOJ ŠPORT Slovensko 18, respektíve iných prvoligových organizáciách.

Príbeh s prívlastkom fantastický napísal Stanislav Škorvánek. Žilinský rodák má za sebou poriadne turbulentný rok. V sezóne 2021/22 doviedol „vlkov“ s neskutočnými desiatimi čistými štítmi na konte až do baráže o extraligu. Výkony 27-ročného brankára neostali na elitnej úrovni nepovšimnuté, keď po ňom siahli Michalovce.

Na východe republiky si bleskovo vybojoval post jednotky. Zemplínčania sa aj vďaka nemu stali prvým slovenským hokejovým klubom, ktorý prenikol z ôsmeho miesta po základnej časti až do semifinále. Tam Škorvánek potvrdil fantastickú fazónu, keď útočníkov neskoršieho majstra z Košíc častokrát privádzal svojou výkonnosťou do zúfalstva.

Následná reprezentačná pozvánka veľkým prekvapením nebola. Gólman v najlepšom športovom veku nesklamal ani s dvojkrížom na hrudi, preto voľba koučov padla aj na jeho meno. Tu príbeh ako z veľkej knihy ani zďaleka nekončí. Na majstrovstvách sveta dostal talentovaný brankár dôveru trénerov v štyroch zápasoch. Výsledok? Úspešnosť zákrokov na úrovni 95,37 %. Po základnej časti šampionátu patrila Stanislavovi Škorvánkovi v tomto ohľade tretia priečka naprieč všetkými účastníkmi.

Spoľahlivý tandem vytvoril v spolupráci so Samuelom Hlavajom. Mladý perspektívny Bratislavčan bol súčasťou TIPOS SHL ešte aj v tomto ročníku. Za B-mužstvo bratislavského Slovana odchytal sedem duelov. Rok predtým bol s 27 štartmi brankárskou jednotkou Modrých krídiel, čím si vypýtal viac priestoru a vyťaženosti v A-tíme.

Stále iba 21-ročný Martinčan sa na šampionáte medzi tri žŕdky postavil trikrát. Heroický výkon podal najmä proti favoritovi a finalistovi z Kanady. Zámorská ofenzíva zostavená z kvalitných mien hráčov NHL vyslala na Slováka 44 streleckých pokusov, až 42 z nich ale Hlavaj dokázal zlikvidovať. Jeho ďalšie kariérny kroky povedú do Česka, kde sa na zmluve dohodol s Plzňou.

Samuel Hlavaj

Samuel Hlavaj privádzal Kanaďanov do zúfalstva. Zdroj: TASR/Martin Baumann

V závere nesmieme opomenúť ani tretieho do partie. Čerstvý extraligový šampión Dominik Riečický strávil v bránkovisku na klziskách druhej najvyššej súťaže celkovo 111 stretnutí. Pred tromi rokmi chytal za Humenné tretiu ligu, teraz reprezentoval Slovensko na MS.