Odhodlaní „panteri“ by radi nakukli do play-off aj s Andrejom Meszárošom na ľade

Považskí „panteri“ zopakovali vlani svoje najlepšie umiestnenie po základnej časti – siedme miesto. Ani to im však nezaručilo postup do play-off, pretože stopku im vystavili v predkole Modré krídla. To, čo nezvládli v minulej sezóne, by radi napravili v tej nasledujúcej. O víziách do budúcnosti, hráčskych, ale aj manažérskych posilách Považskej Bystrice sme sa rozprávali s manažérom tímu Jánom Zlochom.

Uplynulý ročník TIPOS Slovenskej hokejovej ligy sa pre hokejistov Považskej Bystrice niesol v znamení zmien. Angažovanie nového kormidelníka či obmena klubového loga vniesli „panterom“ vietor do plachiet a v úvode ligovej sezóny sa dokázali pohybovať na popredných tabuľkových priečkach. Po zopakovaní  osobného tabuľkového rekordu boli zverenci trénera Júliusa Penzéša už len krok od svojho cieľa - účasti v play-off.  .

„Naše finálne umiestnenie z predošlej sezóny nezodpovedalo tomu, na čo sme v skutočnosti mali. V priebehu ročníka, ktorý bol čiastočne ovplyvnený pandémiou, sa nám postupom času nakopili taktiež zranenia, čo prispelo k tomu, že sme veľkú snahu mužstva nedokázali pretaviť v lepšie umiestnenie,“ spätne hodnotí manažér považskobystrického klubu Ján Zlocha

Práve pred začiatkom vlaňajšej sezóny prevzal kormidlo  „panterov“ Július Penzéš, ktorý si po sľubných výkonoch zastal svoj trénerský post. „Po práci, ktorú v našom tíme odviedol nový tréner sme o ďalšej zmene na tejto pozícii príliš neuvažovali. Julo Penzéš je taktiež trénerom reprezentácie Rumunska a určitý čas pripadala do úvahy možnosť, že by ostal pôsobiť len tam, no nakoniec sme sa dokázali dohodnúť, a sme radi, že mužstvo povedie aj naďalej,“ kladne sa vyjadruje na margo skúseného kouča manažér tímu.

Spojenie mladíckej dravosti a bohatých skúseností

Hokejový klub z Považia sa už dlhé roky pýši pomerne bohatou výchovou mladých hokejistov a ich pravidelným zastúpením na zápasových súpiskách. „Našou prioritou vždy bolo aj bude, aby väčšiu polovicu nášho kádra tvorili odchovanci,“ hovorí Zlocha, ktorého pred začiatkom nového ročníka potešili návraty hneď niekoľkých hráčov z domácej liahne.

Jedným z nich je skúsený 36-ročný útočník Roman Tománek, ktorý v drese Považskej Bystrice pôsobil naposledy práve v sezóne 2007/08. „Návrat Romana do nášho tímu vyplynul z obojstranného záujmu a sme radi, že hráči ako on sú po získaní bohatých skúseností ochotní ich predať svojmu materskému klubu,“ vyjadril sa na adresu ostrieľaného útočníka, ktorý počas kariéry okúsil hneď niekoľko kvalitných európskych súťaží.

Roman Tománek

Roman Tománek patril medzi slovenskou elitou k obávaným kanonierom. Zdroj: Jäzva

Okrem neho Považskú Bystricu posilnili aj ďalší skúsení hokejisti – Juraj Cebák, Matej Síkela či bývalý kapitán „panterov“ Jakub Cíger. „V minulej sezóne sa na našej súpiske nachádzalo množstvo mladíkov, ktorých dravosť by sme radi skombinovali s bohatými skúsenosťami týchto hráčov,“ hovorí Zlocha o postupe skladania tímu.

Ďalšou nemenej známou posilou, ktorá je jednou z najúspešnejších odchovancov tímu Považskej Bystrice, sa stal 36-ročný obranca Andrej Meszároš. „V našom tíme bude pôsobiť na pozícii športového manažéra. V blízkej dobe by sa taktiež rád vrátil na ľad, no uvidíme, čo všetko mu dovolí jeho zdravotný stav. Nerád by som predbiehal, no budeme veľmi radi, keď nám pomôže aj na ľade,“ dúfa manažér HK ´95.

Z tímovej súpisky nezmizlo ani meno najproduktívnejšieho hráča z predchádzajúcej sezóny. Patrik Lušňák v nej za Považskú Bystricu nastúpil do 36 zápasov, počas ktorých dokázal zaznamenať 12 gólov a 21 asistencií. „Ku koncu vlaňajšieho ligového ročníka sa presunul do Piešťan, ktorým chcel pomôcť zabojovať o postup do SHL-ky. Tento cieľ sa im však nevydaril a Paťa sme tak oslovili my, čiže dúfame, že bude aj naďalej pôsobiť v našom mužstve,“ opísal situáciu okolo bývalého reprezentačného útočníka, ktorý si v priebehu septembra obliekol červeno-čierny dres už aj v prípravných zápasoch.

Počet odchovancov: 15 (Dominik Židek, Lukáš Ďurkech, Juraj Ďurkech, Miroslav Zaťko, Kristián Meszároš, Vladimír Omelka, Adam Zlocha, Lukáš Urbánek, Patrik Ligas, Ján Zlocha, Jakub Rufati, Roman Tománek, Ivan Švantner, Matej Turan, Jaroslav Michalík)

Počet legionárov: 2 (Arťom Dmitriev, Georgij Vilčinskij)

Rozpočet na sezónu: približne 250-tisíc eur

Ambície: účasť v play-off

* údaje aktuálne k dátumu vydania článku 21.9.2022

Patrik Lušňák

Patrik Lušňák bol v ostatnom ročníku jedným z ťahúňov tímu. Zdroj: HK MŠK Žiar nad Hronom/Mário Bóna

Poučiť sa z pohárového neúspechu 

Niekoľko týždňov pred začiatkom nového ročníka TIPOS SHL prebehli taktiež kvalifikačné zápasy JOJ Šport Slovenského pohára. Semifinálové stretnutie proti hokejistom Senice síce „panteri“ dokázali ovládnuť, no vo finálovom kvalifikačnom dueli im cestu do skupinovej fázy zatarasil tím druholigového Púchova. „Zápas proti Púchovu nám vôbec nevyšiel podľa predstáv a vo výkone som nedokázal nájsť príliš veľa pozitív. Hlavným faktorom, na ktorom sme pohoreli, bola efektivita. To, že z päťdesiatich striel dokážeme dať jediný gól, sa nám jednoducho nemôže stávať,“ kriticky zhodnotil Zlocha.

Považskobystrický manažér však aj napriek neúspechu v tejto súťaži verí, že klub je na dobrej ceste a v nadchádzajúcej sezóne dokáže byť konkurencieschopný. „Tréneri pred štartom ligy skúšajú rôzne možnosti a snažia sa nájsť optimálne zloženie pätiek. Určite však existuje mnoho faktorov, na ktorých môžeme stavať. Verím, že naše mužstvo sa bude vyznačovať najmä bojovnosťou, ktorá nás dovedie k úspechu,“ zakončila rozhovor jedna z hlavných postáv hokeja na Považí.

Aktuálna súpiska tímu HK´95 Považská Bystrica: 

Brankári: Tomáš Hrušík, Mário Lamper, Maximilián Pajpach, Dominik Botka, Dominik Židek

Obrancovia: Lukáš Ďurkech, Juraj Ďurkech, Miroslav Zaťko, Martin Turian, Kristián Meszároš, Vladimír Omelka, Adam Zlocha, Kevin Dvonč, Juraj Cebák

Útočníci: Lukáš Urbánek, Patrik Ligas, Patrik Lušňák, Jakub Cíger, Matej Síkela, Jakub Pšurný, Ján Zlocha, Jakub Rufati, Roman Tománek, Ivan Švantner, Marek Krieger, Arťom Dmitriev, Matej Turan, Jaroslav Michalík, Matej Sádecký, Georgij Vilčinskij

Hlavný tréner: Július Penzéš

* súpiska aktuálna k dátumu vydania článku 21.9.2022