Päť najlepších individuálnych výkonov obrancov

V programe základnej časti aktuálneho ročníka TIPOS SHL ostáva už len necelá štvrtina duelov. Na ofenzívnej atraktivite doposiaľ odohraných stretnutí sa nemalou mierou podieľali aj muži, ktorých prioritným poslaním je plnenie úloh na vlastnej polovici klziska. Po kvalitne odvedenej práci pred vlastným gólmanom úspešne vypomáhali svojim útočnejším kolegom a neraz to prinieslo aj vytúžené ovocie v podobe zisku slušného počtu kanadských bodov.

Adrián Sloboda (2+2)

Žilina 8:2 Dubnica / 24.9. / 2. Kolo

Jedno z najlepších individuálnych predstavení v podaní obrancu bolo k videniu hneď na začiatku ligového ročníka. Adrián Sloboda odštartoval sezónu vo veľkom štýle a k menu si pridal zápis, ktorý by všetkými desiatimi bral nejeden útočník. Muž žilinskej defenzívy predviedol potenciál produktivity už v druhom kole, keď sa na domácom víťazstve 8:2 proti Dubnici podieľal štyrmi kanadskými bodmi.

V ôsmej minúte najprv otvoril gólovú oponu celého súboja. Ďalší priebeh stretnutia mu vyniesol dve asistencie, ktoré doplnil v záverečnom dejstve počas presilovej hry druhou presnou trefou. Na ambíciami poháňanú ligovú aktivitu v drese Žiliny sa teda naladil bilanciou 2+2.

Lukáš Ďurkech

Kanadské body zbieral Sloboda aj v pohárovom zápase s Košicami. Zdroj: Vlci Žilina

Michal Novák (1+3)

Modré krídla 2:6 Topoľčany / 28.12. / 28. Kolo

Nejedno viacbodové meranie síl predviedol v aktuálnej sezóne pri chuti hrajúci topoľčiansky obranca Michal Novák, no to najvydarenejšie si pripísal v rámci 28. kola na ľade Modrých krídel. „Žochári“ si z hlavného mesta viezli výhru 6:2 a viac než skúsený obranca mal na tom nemalú zásluhu. Osobne podarený duel to preňho bol už po prvých dvadsiatich minútach, keď pri jeho mene svietilo 1+1.

Ďalšie body získal v poslednej tretine, keď asistoval na posledných dvoch zásahoch svojho mužstva. Okrem iného ponúkol svojmu zamestnávateľovi jeden z mnohých ukážkových výkonov aj v októbri. V domácom prostredí pri víťazstve 5:0 s Breznom sa blysol dvomi gólmi a jednou asistenciou.

Michal Novák - líder bodovej produktivity Topoľčian. Zdroj: HK MŠK Žiar nad Hronom

Ondřej Šmach (2+1)

Topoľčany 1:7 Skalica / 29.10. / 13. kolo

Rovnako vydarenú sezónu ako Michal Novák zažíva aj opora skalickej obrany Ondřej Šmach. V doterajšom priebehu ligového ročníka si obaja skúsení hokejisti počínali zhodne a pri ich menách je v tabuľke produktivity 8 gólov a 22 asistencií. K tejto méte si český rodák dopomohol aj vo vzájomnom strete práve s Novákom.

Na konci októbra totiž Skaličania zavítali do Topoľčian a hostiteľovi uštedrili prehru 1:7. Tromi kanadskými bodmi k tomu prispel aj 35-ročný obranca Záhorákov, ktorý už v šiestej minúte zvyšoval na 3:0 v prospech hostí. Svoj ďalší zásah pridal presne v polovici zápasu a o necelé štyri minúty asistoval pri gólovej bodke celého duelu.

Naproduktívnejší obranca Záhorákov - Ondřej Šmach. Zdroj: HK Skalica

Miroslav Zaťko (1+2)

Topoľčany 0:3 Považská Bystrica / 24.10. / 1. kolo

Ofenzívnu kvalitu a skúsenosti deklaruje svojimi výkonmi aj zadák „panterov“ Michal Zaťko. Z ligovej aktivity sa mu najlepšie bude spomínať na dohrávku prvého kola v Topoľčanoch. Považská Bystrica uspela na klzisku súpera v pomere 3:0 a režisérsku taktovku duelu si vzal práve 38-ročný obranca hostí.

V každej tretine obohatil svoje štatistiky o jeden kanadský bod. Kým prvé dva prípady preňho znamenali dvojicu gólových prihrávok, tak tretí bod získal za presilovkový zásah, ktorým pečatil rezultát na konečných 3:0.

Miroslav Zaťko trápi súperov na oboch koncoch klziska. Zdroj: HK MŠK Žiar nad Hronom

Matúš Lukáš Lavička (1+2)

Martin 4:3 Dubnica / 8.10. / 7. kolo

Skúsenejších kolegov doplnil ukážkovým výkonom aj mladý martinský obranca Matúš Lukáš Lavička. Na začiatku októbra vyzvali „rytieri“ v rámci siedmeho kola dubnický Spartak a hokejisti od Turca sa tešili z troch bodov po výhre 4:3. Najviac plusových bodov v zápase zaznamenal práve 20-ročný obranca Martina, ktorý si k tomuto zápisu aj sám dopomohol.

V deviatej minúte najskôr otvoril gólový účet stretnutia, ďalší kanadský bod získal tesne po polovici hracej doby, keď asistoval pri vyrovnávajúcom zásahu na 2:2. Dôležitý počin sa mu však podaril päť minút pred záverečným klaksónom – na víťaznej trefe Dírera sa totiž podieľal primárnou asistenciou. S jedným gólom a dvomi asistenciami bol mužom zápasu a mal teda leví podiel na cennom víťazstve Martinčanov.