Po gólovej smršti rozhodoval iba Matis. Stav baráže po úvodných dueloch vyrovnaný

V stredu sa začali barážové boje TIPOS Slovenskej hokejovej ligy. Po základnej časti na poslednom mieste figurujúce Brezno bojuje o príslušnosť v druhej najvyššej súťaži pre nadchádzajúci ročník so suverénnym víťazom tretej ligy z Trebišova. Hrá sa na štyri víťazné zápasy.

TIPOS Slovenská hokejová liga - baráž - 1. zápas

HK STEEL TEAM Trebišov – HK Brezno 5:6pp (1:0, 2:4, 2:1 – 0:1); stav série: 0:1

Góly: 10. Danielčak (Chismatullin), 23. T. Stríž (Valečko, Kubus), 34. Slovák (Marcinko, Fedorko), 50. Hopkovič (Valečko, T. Stríž), 53. Matis (Valečko) – 30. Kylnar (Sarvaš, Homola), 36. Sarvaš (Petrinec, Kylnar), 38. Veselý (Soveľ, Homola), 40. Veselý (Kylnar, Surový), 59. Sarvaš (Kylnar, Kraut), 61. Surový (Ganz). Rozhodovali: Jobbágy, Smrek – Beniač, Riš; strely: 24:35; vylúčení: 3:5 (navyše: Š. Stríž 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku); presilovky: 3:1; oslabenia: 0:0; 1400 divákov.

Trebišov: Halász – Hopkovič, Valečko, Slovák, Hančák, Ondrej, Š. Stríž, Buraľ, Vargaeštók – Matis, Kubus, T. Stríž – Fedorko, Marcinko, Halás – Danielčák, Chismatullin, Barna – Šiňanský, Šechný, Béreš

Brezno: Pončák – Petrinec, Ganz, Rybár, Šebest, Veselý, Rákoš, Kraut, Sarvaš – Surový, Giertl, Dvonč – Bálint, Lopejský, Hojo – Soveľ, Boldižár, Kylnar – Olejník, Homola

Hneď úvodný duel bojov o príslušnosť v TIPOS SHL pre nadchádzajúci ročník priniesol poriadne atraktívny ofenzívny hokej. Fanúšikovia na východe republiky mohli vidieť až jedenásť presných zásahov, až poltucet z nich však skončil v sieti Trebišova. Mužstvo pod vedením dobre známeho Richarda Šechného v dueli trikrát viedlo, prvý bod šiel napokon napriek tomu na konto Brezna.

Domáci tím ťažil najmä z vynikajúcej efektivity pri presilových hrách. Suverénny víťaz tretej najvyššej súťaže mal k dispozícii päť početných výhod, pričom až tri z nich dokázal pretaviť v gól. Pri dvoch z nich bol ostrieľaný 36-ročný obranca Tomáš Valečko, ktorý sa v zápase pripísal celkovo tri asistencie. Pochvalu si zaslúži aj jeho kolega, autor jedného presného zásahu a asistencie, Tomáš Stríž.

V prvom dejstve „rytieri“ recept na prekonanie skúseného Tomáša Halásza nenašli, zameškané však dohnali počas druhej tretiny, kedy musel vyberať puk zo svojej bránky až štyrikrát. Vrásky mu narobila najmä tretia útočná formácia Brezna, ktorej päťka sa podieľala až na troch góloch. Vyrovnaný duel nakoniec dospel do bleskového predĺženia. Už po 16 sekundách rozhodol najproduktívnejší hokejista hostí Maroš Surový.

TIPOS Slovenská hokejová liga - baráž - 2. zápas

HK STEEL TEAM Trebišov – HK Brezno 2:1 (1:0, 1:0, 0:1); stav série: 1:1

Góly: 5. Kubus (Matis, T. Stríž), 21. Matis – 59. Giertl (Boldižár, Kylnar). Rozhodovali: Snášel ml., Smrek – Pribula, Riš; strely: 33:26; vylúčení: 8:8 (navyše: Šiňanský 5+DKZ za bitku; Olejník 5+DKZ za bitku); presilovky: 0:1; oslabenia: 0:0; 1350 divákov.

Trebišov: Halász – Hopkovič, Valečko, Slovák, Hančák, Buraľ, Ondrej, Vargaeštók, Dolgoš – Matis, Kubus, T. Stríž – Fedorko, Marcinko, Halás – Danielčák, Chismatullin, Barna – Šiňanský, Šechný, Béreš

Brezno: Pončák – Petrinec, Ganz, Rybár, Šebest, Veselý, Olejník, Homola – Surový, Giertl, Rákoš – Bálint, Lopejský, Hojo – Soveľ, Boldižár, Kylnar – Kraut, Sarvaš

Štvrtok už bol na góly bohatý omnoho menej. Celkovo ich videli fanúšikovia za celý čas toľko, koľko počas záverečnej tretiny prvého duelu baráže. O tom, že sa hrá naozaj o veľa, svedčia aj trestné minúty - celkovo ich udelili arbitri až 74. Zavážila však najmä bitka, do ktorej sa sedem minút pred záverečným klaksónom pustili Šiňanský a Olejník. Obaja vyfasovali trest do konca stretnutia.

Trebišovu vyšiel vstup do prvého a druhého dejstva, keď súpera zaskočili pomerne rýchlymi gólmi. Na tie o úroveň vyššie hrajúci súper dokázal prvý raz odpovedať až neskoro, preto sa celok z východného Slovenska mohol tešiť z vyrovnania série. Režisérom výhry duo Matúš Matis – Tomáš Halász. Prvý menovaný okrem víťazného presného zásahu asistoval pri tom prvom, jeho kolega v maske úspešne kryl 25 streleckých pokusov.

Zvykne sa vravievať, že víťazná zostava sa nemení, hlavný tréner Jaroslav Beck však niekoľko úprav pred druhým duelom spravil, Breznu však šťastie nepriniesli. V úvodnej tretine mali Horehronci problém dostávať sa do zakončenia a v koncovke sa trápili, čoho dôkazom je iba päť streleckých pokusov. Aktivita hostí sa s pribúdajúcimi minútami zvyšovala, avšak kontaktný gól z hokejky Giertla prišiel až príliš neskoro.