Slasti a strasti týždňa TIPOS SHL: Gólmani v strehu, premiéroví strelci a „gladiátori“ pri chuti

Prvý hrací týždeň TIPOS Slovenskej hokejovej ligy v novom roku obsiahol trinásť stretnutí. Do štatistík mierilo 82 presných zásahov, o čo sa v nemalej miere pričinili aj dva jedenásťgólové duely. Okrem produktivity hráčov patrili nedávne dni aj gólmanom, pridali sa však aj protagonisti, ktorí si k svojim menám zapísali prvé trefy aktuálnej sezóny.

SLASTI TÝŽDŇA V TIPOS SHL

Muži na správnom mieste

Neľahká dvojica súbojov bola pripravená na hokejistov Brezna, ktorí mali vo svojom kalendári meranie síl so Skalicou a Humenným. Bodové nádeje Stredoslovákov držali nad vodou gólmani. Na domácej pôde proti Záhorákom bol strážcom breznianskej svätyne Matej Gajan. Proti skalickej ofenzívnej snahe vytiahol až 53 zákrokov.

Šancu na body dal svojím kolegom najmä v záverečnom dejstve, počas ktorého zmaril 20 striel hostí. V predĺžení pridal ešte päť intervencií a duel dotiahol do samostatných nájazdov.

K nájazdovej lotérii dospel aj piatkový stret v Humennom, no to už bránku Brezna hájil gólman Pončák. Počas základnej hracej doby a predĺženia podržal aktuálne dvanásty tím 43 brankárskymi zásahmi. Aj vďaka ukážkovým výkonom mužov s maskou si Brezňania zo zápasov proti celkom z horných poschodí tabuľky pripísali cenné dva body.

Takmer 50 zásahov

O jedno z dvoch jedenásťgólových zápolení sa postarali aktéri duelu Trnavy s Považskou Bystricou. Výsledok 8:3 v prospech domácich „gladiátorov“ by mohol napovedať ich streleckú prevahu, no opak bol pravdou. Viac práce mal práve trnavský brankár Juraj Hollý, ktorý sa blysol 48 zákrokmi, keď počas prostrednej tretiny si pripísal 22 z nich.

Reflexami a gólmanskou aktivitou dal svojim kolegom priestor na ofenzívnu činnosť a na vysokom víťazstve má leví podiel.

Premiéra na listine strelcov

Uplynulý týždeň našiel až štyroch hráčov s prvou tohtosezónnou trefou. Prvým sa stal 21-ročný obranca Skalice Denis Kadlečík, ktorý v Brezne zvyšoval na 2:0 pre Skalicu. Domáci ale skóre súboja dorovnali, potom však prišli chvíle Kristiána Rajčáka, ktorý svojou premiérovou ranou vrátil Záhorákom vedenie, aby v samostatných nájazdoch rozhodol o skalickej výhre.

Chuť presného zásahu v aktuálnom ročníku druhej najvyššej súťaže okúsil aj martinský útočník Daniel Babka. Gólom počas početnej výhody pečatil necelé štyri minúty pred záverom víťazstvo 3:0 s Modrými krídlami.

V nedeľu sa na zoznam strelcov pridal aj jeho mladší kolega Martin Krempaský. Pre 23-ročného obrancu bol duel s „indiánmi“ len deviatym v tejto sezóne, no na domácom úspechu 6:2 sa podieľal hneď víťaznou trefou, ktorou si zároveň zapísal aj svoj prvý kanadský bod.

„Gladiátori“ pri chuti

Trnavskému kádru sa v ostatných dvoch kolách podarilo nastrieľať 13 presných zásahov a nemalú zásluhu má na tom najmä štvorica hokejistov. Bodovo najproduktívnejším hráčom z radov Trnavy bol Marcel Holovič s bilanciou 2+3. Hrdinom stretnutia s „pantermi“ sa stal Michel Miklík, ktorý k asistencii pridal aj víťazný gól a ďalšími dvomi spečatil svoje hetrikové predstavenie.

Rovnako štyri body získalo aj duo Okoličány Jurák. Prvý menovaný odišiel z oboch duelov s individuálnou štatistikou 1+1, kapitán mužstva prispel k víťazstvu 8:3 s Považskou Bystricou otváracou trefou a tromi gólovými prihrávkami.

Marek Pač

Hetrikový hrdina duelu z Brezna sa na Záhorí nepresadil. Zdroj: HK Skalica

Štvorbodové trio

O zápas k viac mali na vylepšenie tímových a osobných štatistík hokejisti Martina. Dve víťazstvá z troch stretnutí si zabezpečili deviatimi gólmi, o ktoré sa v rovnakej miere pričinilo aj produktívne trio Murček-Charvát-Paulíny. Každému z trojice sa v minulom týždni podarilo vsietiť jeden presný zásah a pridať tri gólové asistencie. Prví dvaja menovaní na to potrebovali dva zápasy, Adam Paulíny iba jeden, keď režíroval nedeľné víťazstvo 6:2.

Produktivita „indiánov“

V posledných troch kolách prekonalo mužstvo zo Žiaru nad Hronom súperových brankárov desaťkrát a o polovicu gólov sa postarali traja produktívni hráči. Päťbodový Martin Jakúbek sa presadil dvakrát a štatistiky si obohatil ešte tromi gólovými prihrávkami. Bilanciu 2+2 si k menu zapisoval Kirill Romanov a štyrmi bodmi za jednu trefu a tri asistencie ho doplnil Martin Novotný.

STRASTI TÝŽDŇA V TIPOS SHL

Počet striel „levov“

Káder Levíc sa v minulom týždni tešil zo zisku šiestich bodov, no dôvod na radosť im neprinesie pohľad na početnosť streľby z ostatných dvoch duelov. Nelichotivý je pre nich tento ukazovateľ hlavne z úvodného dejstva proti Žiline. Počas prvých dvadsiatich minút ohrozili bránku „vlkov“ len raz a v celom súboji celkovo 14-krát.

V ďalšom dueli hostili na domácom klzisku dubnický Spartak, ktorý zdolali tesne 2:1. Na svätyňu hostí však vyslali iba 17 striel. Svedčí to síce o kvalitnej efektivite levického mužstva, počet streleckých pokusov ich ale tešiť nemôže.

Nevydarené minúty

Nie stále sa gólman stane oporou a hrdinom zápasu. Brankárske povolanie si miestami vyberie aj slabšie chvíľky, ktoré sú však viac viditeľné ako v podaní korčuliarov. Na nedávne stretnutia s Trnavou nebudú v najlepšom spomínať dvaja muži s maskou.

V stredu sa na trnavskom ľade predstavil celok Považskej Bystrice, ktorého bránku hájil Jakub Lackovič. Pre 22-ročného gólmana sa jednalo o premiéru v drese „panterov“, no napokon nie príliš vydarenú. Počas päťdesiatich minút inkasoval z 37 striel až 8 gólov a bol vystriedaný svojím kolegom.

Na ofenzívu „gladiátorov“ nebude mať príjemné spomienky ani strážca skalickej svätyne Dávid Borák. Z prvých trinástich striel ho Trnavčania prekonali hneď trikrát a z bránky Záhorákov sa porúčal po necelých devätnástich minútach.

Ďalší týždeň ponúkne až devätnásť ligových stretnutí, z ktorých pútajú pozornosť najmä dva stredajšie súboje mužstiev z prvej štvorky. Na východ republiky do Humenného zamieria Martinčania, k lídrovi zo Žiliny pricestuje z druhého miesta káder Skalice.