Topoľčany si zo Zemplína vezú semifinálovú miestenku, Martinčania porazili Dubnicu a majú mečbal

Po úvodných štyroch kolách štvrťfinálových sérií TIPOS Slovenskej hokejovej ligy prišli na rad piate duely. Topoľčany cestovali do Humenného s túžbou ukončiť celú sériu a zabezpečiť si postup do semifinále. To sa im po dobrom výkone podarilo a pre Humenné tak išlo o posledný duel v sezóne. Iná situácia bola v Martine, kde domáci bojovali s Dubničanmi o to, ktorý tím si vybojuje dôležitý tretí bod. Osud stretnutia bol dlho nejasný, no Turčania napokon v tretej tretine prevýšili Považanov a v nasledujúcom dueli budú hrať o postup do ďalšieho kola vyraďovacích bojov.

TIPOS Slovenská hokejová liga - 5. zápas štvrťfinále

HC 19 Humenné - HC Topoľčany 2:5 (1:2, 1:2, 0:1), stav série 1:4, Topoľčany postupujú do semifinále

Góly: 19. Horvát (Borov, Pichnarčík), 34. Hvila (Krajňák) – 2. Bečka (Kluka, Gergel), 3. Kováč (Matej, Laššo), 23. Ručkay (L. Novák, Zekucia), 31. Legalin. 45. Bečka (Kluka, M. Novák) . Strely: 23:37, vylúčení: 6:4, navyše D. Markuš 5+DKZ za pichnutie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Smrek, Kalina – Tomáš, Janiga, 473 divákov.

Humenné: Rabčan – Pichnarčík, Stripai, Ťavoda, Jacko, Chovan, Ivanov - Horvát, Krajňák, Borov - Solomončak, Šimčák, Veličkin – Hvila, D. Markuš, Frič - Lačný, Farkaš, Macko.

Topoľčany: Kompas  – M. Novák, Zekucia, Bystričan, Dúžek, Kaščák, Kapičák, Bulák, Vereš – Ručkay, Čaládi, L. Novák – Kluka, Bečka, Gergel – Legalin, Tomčák, Kurbatov – Matej, Laššo, Kováč.

Zápas pre hostí odštartoval ako z rozprávky. Neprešli ani tri minúty a už sa radovali z dvojgólového vedenia. Najprv sa v druhej minúte presadil Bečka a o minútu neskôr sa k nemu pridal aj Kováč. Domáci potrebovali skóre otočiť, no to im dlho nešlo. Nakoniec sa im v devätnástej minúte podarilo streliť kontaktný gól, keď presilovú hru využil Horvát. Na presný zásah sa však Humenčanom nepodarilo nadviazať, naopak hneď na začiatku druhého dejstva ponúkli súperovi presilovku, ktorú zužitkoval Ručkay a Topoľčany opäť odskočili na rozdiel dvoch gólov. V polovici duelu unikol domácej obrane Legalin a humenský kapitán Pichnarčík zatiahol ručnú brdu v podobe držania protihráča, za čo rozhodcovia nariadili pre „Žochárov“ trestné strieľanie. Sám faulovaný hráč ho premenil a s domácimi to nevyzeralo dobre. Na 2:4 ešte korigoval Hvila, no to bolo v prostrednej tretine všetko. V záverečnej časti si už Topoľčany kontrolovali výsledok a čakali na svoje šance. Tá prišla v 45. minúte a Bečka zvýšil na 5:2. Domácim sa do klaksónu nepodarilo s nepriaznivým skóre nič viac urobiť a pripísali si tak štvrtú prehru v sérii, ktorá pre nich znamená vypadnutie.

HK VITAR Martin - TSS Group Spartak Dubnica 4:1 (1:0, 0:1, 3:0) stav série 3:2

Góly: 17. Tiainen (Charvát), 41. Makarov (Fafrák, Murček), 55. Makarov (Fafrák, Charvát), 59. Nauš (Krempaský) – 38. Hegyi (Tábi). Strely: 40:28, vylúčení: 2:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Hronský, Baluška – Crman, Synek, 1 111divákov.

Martin: Glosár – Dvořák, Charvát, Nátny, Bobček, Lavička, Krempaský, J. Nemec, Pacalaj – Juščák, Huhtela, Tiainen – Toma, Dírer, Nauš – Fafrák, Murček, Poliaček – Makarov, Thomka, A. Bartoš

Dubnica: Ma. Kristín – Švec, Mikuš, Dubeň, Trška, Putala, Janík, Meszároš, Vaňo – Hegyi, Tyczynski, Tábi - Beták, Ďuriš, Mi. Kristín – Síkela, Ferenyi, Hačšák – Andrisík, , Korbel, Cerda.

V prvej tretine odštartovali lepšie Martinčania. Hostí dokázali prestrieľať v pomere 14:7 a strelecká prevaha sa napokon prejavila aj v skóre. V sedemnástej minúte dostal puk za chrbát Mateja Kristína Tiainen a poslal svoj tím do vedenia. Na viac sa však „rytieri“ nezmohli a do šatní sa odchádzalo za stavu 1:0. V druhej tretine sa hra vyrovnala a pribudli aj vylúčenia. V 36. minúte sa nechal vylúčiť aj domáci Dírer, čo Dubnica využila a zásluhou Hegyiho vyrovnal stav na 1:1. Päť sekúnd pred ukončením prostredného dejstva odišiel na trestnú lavicu hosťujúci Mikuš, čo sa ukázalo ako kľúčové. Presilovú hru si Martin preniesol do poslednej tretiny a hneď v jej úvodnej minúte strelil gól Makarov. Ten istý hráč sa krásne trafil aj päť minút pred koncom v ďalšej početnej výhode. Dubničania sa ešte pokúšali o hru bez brankára, no tá im nevyšla ideálne a napokon do prázdnej brány potvrdil martinské víťazstvo Nauš.