Udržanie nosných hráčov bolo kľúčové. Žilina chce pokračovať s pokorou, ale maximálne sebavedomo

Sezóna s poradovým číslom 4 pod názvom Vlci Žilina čaká hokejistov spod Dubňa. Tím sa počas svojho pôsobenia netají najvyššími ambíciami, inak tomu nebude ani tentokrát. Po trpkom konci vlaňajšieho ročníka postavili opäť kvalitný tím so zvučnými menami, zmeny nastali aj na trénerskom poste. Ako to vyzerá v Žiline pred začiatkom súťaže prezradil generálny manažér František Skladaný.  

Po nešťastnom finále proti Humennému padlo z vedenia rozhodnutie pokračovať aj v nasledujúcej sezóne. Takmer okamžite sa pustili do práce a začali s  formovaním kádra.

Hlavným cieľom bolo udržať si kľúčových hráčov, čo sa napokon aj podarilo. „Pre mňa to bolo kľúčové kritérium. Pred minuloročnou sezónou som bol vystavený situácii obmeny nosných hráčov, z dôvodu odchodov. Tím sa z väčšej časti musel prebudovať, nanovo nastavovať. Emócie vreli v každom z nás, no v jednej veci sme sa zhodli. Pocit z nedokončenej práce. Podarilo sa, sadli sme si ako tím a ako tím sme sa dohodli,“ vracia sa myšlienkami do apríla František Skladaný.

Zmeny na brankárskom i trénerskom poste

Kompletnej obmene podľahol brankársky post. Žilinčania otázku gólmanov vyriešili až v auguste, tesne pred štartom prípravy. Generálny manažér Vlkov priznáva, že toto obdobie bolo hektické. „Samozrejme. Tlak je každodenná súčasť našej práce. Pri budovaní tímu sa prebúdzate a zaspávate s myšlienkami o stavbe tímu a chýbajúcich článkoch. V SHL môžu chytať len slovenskí brankári. Z toho dôvodu trh s brankármi je veľmi limitujúci, pritom kľúčový.“

Žilinskú svätyňu bude napokon zastávať duo, ktoré v minulých ročníkoch pôsobilo v najvyššej súťaži, Michal Valent a Andrej Košarišťan. Vedeniu sa podarilo stiahnuť do tímu viacerých extraligových hráčov.

„U niektorých hráčov prísť z extraligy do prvej ligy môže predstavovať problém, ale takých tu nemá ani len význam oslovovať a prehovárať,“ vysvetľuje František Skladaný a dodáva: „Hráč musí byť sám odhodlaný a vnútorne presvedčený hrať v tíme s veľkými nárokmi a najvyššími cieľmi aj napriek nižšej lige. Každý z hráčov v tíme a podpisov zdieľa toto nastavenie. Základ zrodu podpisov na brankárskych postoch nebol výnimkou.“

Zmeny nastali aj na trénerskej lavičke. Tím sa rozlúčil s kanadským trénerom Jarrodom Skaldem, v klube nepokračoval ani asistent trénera Tomáš Harant. Voľných pozícií sa ujali slovenskí muži Ernest Bokroš, na poste hlavného trénera, Daniel Babka bude zastávať funkciu asistenta. „Charakter, skúsenosť, prirodzený rešpekt a práca pod tlakom. To boli moje kritéria pri výbere správnej trénerskej dvojice,“ prezrádza svoj postup pri voľbe koučov.

Matej Dírer

Novým hlavným trénerom na lavičke Vlkov sa stal Ernest Bokroš.   Zdroj: Vlci Žilina, Daniel Stehlík

V kádri Žilinčanov figuruje aj šikovný ruský útočník Igor Safaralejev, ktorý si sezóny 2020/2021 a 2021/2022 odkrútil s Vlkom na hrudi. V minulom ročníku pôsobil práve v Humennom, a tak je jeho návrat viac než prekvapujúci. „S Igorom sme sa ťažko po sezóne 2021/22 lúčili, no rodinné dôvody mu neumožnili u nás pokračovať. Situácia sa u Igora zmenila a hneď ako bola možnosť ho získať, začali sme komunikovať. K dohode prišlo rýchlo,“ vysvetľuje generálny manažér.

Úspešná príprava 

Vlci si naplánovali priateľské zápasy prevažne proti extraligovým tímom. Čakala ich tak kvalitná letná previerka. I keď v príprave nie sú primárne najdôležitejšie výsledky, podarilo sa im zdolať Liptovský Mikuláš, Nové Zámky aj Trenčín. Stopku zverencom Ernesta Bokroša nasadila len Banská Bystrica.

 „Samozrejme, z hľadiska prípravných zápasov sme dosiahli výsledky, ktoré naznačujú silu mužstva, no to je len začiatok. Dlhá a náročná cesta je stále pred nami. Áno, športové úspechy motivujú a posilňujú tím. Chceme pokračovať v rovnakom nasadení,“ hovorí s odhodlaním.  

Štart ligy klope na dvere, hokejistov Žiliny čaká úvodný duel v piatok 22.9. proti Skalici. Pred jej začiatkom má František Skladaný jasnú víziu a cieľ: „Musíme sa postaviť čelom faktom a cieľu. S pokorou, ale maximálne sebavedomo. Ciele klubu a tímu sú uspieť a vyhrať posledný zápas sezóny.“

 

Počet odchovancov: 4 (Jakub Dúbravík, Šimon Lopušan, Samuel Rehák, Marek Synák)

Počet legionárov: 3 (Eduard Hugo Jansons, Igor Safaralejev, Petr Ulrych)

Ambície: Uspieť a vyhrať posledný zápas sezóny.

Aktuálna súpiska tímu Vlci Žilina 

Brankári: Andrej Košarišťan, Filip Kubiridžák, Michal Valent

Obrancovia: Denis Bakala (try-out), Jakub Jakubík, Eduard Hugo Jansons, Ľubomír Malina, Ján Náhalka, Marek Pacalaj, Jakub Pišoja, Jakub Pobežal, Erik Rajnoha, Petr Ulrych

Útočníci: Martin Belluš, Martin Benko, Šimon Beták, Juraj Bezúch, Jakub Dúbravík,  Peter Galamboš, Marco Halama, Michal Juščák, Patrik Koyš, Šimon Lopušan, Peter Melcher, Bruno Mráz, Lukáš Paukovček, Samuel Rehák, Igor Safaralejev, Marek Synák, Róbert Varga