Úvodné semifinále pre Martin, domáce prostredie ostáva zakliate

Štvrtkový program TIPOS SHL so sebou priniesol úvodnú semifinálovú kapitolu aktuálnej sezóny, v ktorej si zmerali sily mužstvá Skalice a Martina. Súboj na „záhoráckom“ ľade priniesol mimoriadnu drámu, ktorá za remízového stavu dospela až do predĺženia. V ňom boli úspešnejší hokejisti Martina, ktorí sa po vydretom víťazstve ujali vedenia v sérii a potvrdili tak trend, že domáce prostredie medzi týmito dvoma tímami je už rok a pol nevýhodou.

TIPOS Slovenská hokejová liga - 1. zápas semifinále

HK iClinic Skalica – HK Vitar Martin 2:3pp (0:0, 1:0, 1:2, 0:1), stav série: 0:1

Góly: 39. Dziošvili (Hujsa, Štumpf), 53. Dziošvili (Šmach) – 48. Murček (Krempaský, Lavička), 57. Dírer (Toma, Dvořák), 61. Charvát. Rozhodovali: Moller, Krist – Ševčík, Rehák, strely: 28:41, vylúčení: 8:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1366 divákov

Skalica: Borák – Horváth, Šmach, Kadlečík, Janík, Vidovič, Hílek, Arbuzov, Rapant – Hujsa, Džiošvili, Štumpf –  Galimov, Jaša, Šátek – Janáč, Včelka, Kotvan – Šišolák, Jarolín, Kuba

Martin: Glosár – Dvořák, Charvát, Nátny, Bobček, Lavička, Krempaský, Nemec, Pacalaj – Juščák, Huhtela, Tiainen – Toma, Dírer, Nauš – Fafrák, Murček, Poliaček – Makarov, Thomka, A. Bartoš

Úvod prvého semifinálového stretnutia sa niesol v znamení vysokej aktivity hosťujúcich hráčov, ktorí na bránku svojho súpera vyslali 13 striel, no gólmana Dávida Boráka prekonať nedokázali. Počas prvej tretiny niekoľkokrát zahrozili aj Záhoráci, ktorí však taktiež nenašli recept na otvorenie skóre, dôsledkom čoho sa do šatní odchádzalo za bezgólového stavu.

Prvé minúty prostredného dejstva priniesli hokejistom Martina početnú výhodu, ktorá im však na úvodný zápis do gólovej listiny nestačila. „Rytieri“ sa navyše hneď po skončení presilovej hry previnili nedovoleným zákrokom. S pribúdajúcim časom si obe mužstvá uvedomovali dôležitosť otváracieho presného zásahu. Stupňujúce sa emócie napokon vyvrcholili až do pästnej výmeny medzi Hílekom a Tiainenom, po ktorej si mužstvá vyskúšali hru 4 na 4. Väčší priestor na ľadovej ploche však nedokázal využiť ani jeden z tímov a skóre aj naďalej ostalo nezmenené. V záverečnej dvojminútovke prostrednej tretiny získali hokejisti Skalice ďalšiu veľkú možnosť na skórovanie, keď sa po dvoch fauloch a ďalšom pästnom súboji ocitli v dvojnásobnej početnej výhode.Túto príležitosť zužitkoval druhý najproduktívnejši hráč Skaličanov Vladislav Dziošvili, ktorý v 39. minúte venoval hokejistom Martina gól do šatne.

Záverečné dejstvo ponúklo hosťujúcim hráčom v 47. minúte obrovskú šancu na vyrovnanie, keď sa zmarením akcie za pomoci hodenia hokejky previnil Dávid Borák a „rytierom“ poskytol možnosť trestného strieľania. To síce Martinčania na presný zásah premeniť nedokázali, no hneď o 36 sekúnd prišiel vyrovnávajúci gól z hokejky Michala Murčeka po peknom prieniku a bekhendovom zakončení. Remízový stav sa domácim hokejistom príliš nepozdával a útočnou iniciatívou sa snažili nakloniť misky váh opäť na svoju stranu. V 53. minúte sa o splnenie tohto cieľa postaral opäž Vladislav Dziošvili, ktorý sa na listinu strelcov zapísal už po drukýkrát v stretnutí. Vedúci gól domáceho mužstva však „rytierov“ nezlomil a v 57. minúte sa o opätovné vyrovnanie počas presilovej hry zaslúžil kapitán Matej Dírer.

Mimoriadne dramatický duel napokon dospel až do predĺženia, v ktorom hosťujúci hráči na nič nečakali a po 19 sekundách sa vďaka presnému zásahu z hokejky Mareka Charváta radovali z víťazstva.