V bránke s Glosárom sa Martin vezie na pozitívnej vlne, cieľom sú vrchné poschodia tabuľky

Po nie príliš vydarenom vstupe do aktuálneho ročníka TIPOS SHL svitá martinskému mužstvu na lepšie časy. Tamojším hokejistom momentálne patrí v tabuľke štvrtá priečka, ku ktorej si výrazne dopomohli nedávnym úspešným obdobím. Veľký podiel má na tom aj ich muž s maskou Vladimír Glosár, ktorý k víťazstvám v dueloch prispel značnou gólmanskou aktivitou.

Rodák z Michaloviec absolvoval väčšiu časť letnej prípravy práve so Zemplínčanmi a až v jej úplnom závere nasledoval prestup do Martina. Čo rozhodlo o tomto kroku? „V Michalovciach hrala moja priateľka hádzanú, ja som tam bol brankárskou trojkou a chodil som chytávať za Humenné. Boli sme teda spolu a nemal som v pláne meniť to. Ona však z Michaloviec odišla, tak som si povedal, že chcem skúsiť novú výzvu. S pánom trénerom Babkom sme si párkrát zavolali a nakoniec sme to dali dokopy,“ vysvetlil dôvody svojho presunu čerstvo dvadsaťtriročný brankár.

Výsledkovo nevydarený úvod

V prípravných zápasoch a v predsezónnych pohárových dueloch už teda bol k dispozícii Martinčanom, ktorým sa však výsledkovo nedarilo. Zo siedmich stretnutí sa im podarilo vyhrať len v jednom prípade. „Výsledky v príprave síce neboli pozitívne, no hrali sme proti veľmi kvalitným súperom. Väčšina duelov bola s extraligistami, proti ktorým sme zväčša ukázali, že s nimi vieme hrať vyrovnanú partiu. S Liptovským Mikulášom sme prehrali len tesne 1:2, s Košičanmi a Michalovčanmi sme dve tretiny dokázali držať krok. V zápase proti Prešovu sme viedli, no prehrali sme 4:5,“ spomína na strety so silnejšími protivníkmi. Negatívne rezultáty sa preniesli aj do úvodu ligového ročníka a z prvej šestice súbojov vyťažili „rytieri“ iba štyri body. „Prehry nám psychicky nepomohli, nakopili sa zranenia kľúčových hráčov. Na tréningoch sa prízvukovalo, že je potrebné robiť jednoduché veci, ktoré vieme a od tohto základu sa odraziť k lepším výsledkom. Začiatok ligy bol teda ťažký, ale dostali sme sa z toho a je to už oveľa lepšie,“ vyjadril pozitívny pocit z ďalšej práce tímu.

Všetko si postupne sadlo

V októbri sa ale hokejistom od rieky Turiec začalo výrazne dariť. Z ostatných dvanástich duelov dokázali vyhrať až deväť, bod nezískali len v jednom zápase a v tabuľke sa vyšvihli na štvrté miesto. Práve v týchto stretnutiach hájil martinskú svätyňu Glosár. Ako sa v bránke cítil a ako si pochvaľoval spoluprácu s obranou? „Myslím si, že práve vtedy sme sa všetci spolu zladili – obrana so mnou aj s útokom. Ak bolo treba, tak sme si v zápasoch navzájom pomohli. Sme v ideálnom švungu, stále sa vezieme na pozitívnej vlne, v kabíne je pohoda a sme za to radi,“ načrtol ideálnu tímovú chémiu.

Marek Pač

Glosár sa stáva oporou Martinčanov. Zdroj: HC 19 Humenné

Okrem korčuliarskych kolegov je v tíme s Vladimírom aj jeho brankársky parťák Pavol Maťovčík, s ktorým tvoria pomerne mladú brankársku dvojicu. „Paľo je odo mňa mladší, je to dobrý chlapec, ktorý na sebe tvrdo pracuje. Myslím si, že na svoj vek je to kvalitný gólman. Spolu s naším trénerom si navzájom pomáhame, riešime spolu brankárske situácie a rozprávame sa o nich. Brankárske remeslo je špecifické v tom, že každý z nás chce vždy chytať. Chceme byť v bránke a pomôcť tímu, no jeden druhému nezávidíme a ťaháme spolu,“ uznal kvality kolegu a priblížil zákulisie gólmanského povolania.

Osobnými cieľmi pomôcť tým tímovým

Momentálne sa Martinčanom herne aj výsledkovo darí, základná časť má však za sebou len svoju úvodnú kapitolu. Aké sú ciele Turčanov do nasledujúceho priebehu sezóny? „Chceme vyhrať čo najviac zápasov. Nebudem odvážne hovoriť, že ideme vyhrať ligu, pretože táto súťaž je veľmi vyrovnaná a celý jej priebeh sa môže rýchlo otočiť. Náš tím sa formuje za pochodu, o mesiac to môže byť celé inak, no stále je ambíciou hrať čo najlepší hokej a pohybovať sa vo vrchných poschodiach tabuľky,“ ponúkol triezvo odhodlaný pohľad na najbližšiu budúcnosť.

Samozrejme, že kolektívne ambície sú na prvom mieste, no brankár musí byť odvážny a vždy pripravený na kvalitné individuálne výkony. Podobné osobné ambície má aj tohtoročná martinská jednotka. „Mojím cieľom je odchytať čo najviac zápasov, pretože pre mladého brankára je to najdôležitejšie. Niekedy síce je pekné byť brankárskou dvojkou v extralige a odchytať tam štyri duely za sezónu, no lepšie je chytať v 35 stretnutiach o súťaž nižšie. Mám pocit, že mi to oveľa viac pomôže a svojmu mužstvu chcem stále dať šancu na výhru,“ uzavrel hokejista z východu republiky.