Viac bodov získal Prešov, no Považská ovládla vzájomné zápasy. Prinesie druhé semifinále strelecké preteky?

Druhú semifinálovú dvojicu play-off TIPOS Slovenskej hokejovej ligy tvoria Prešov a Považská Bystrica. Druhý a štvrtý celok základnej časti sa do ďalšieho kola vyraďovacích súbojov kvalifikovali po pomerne jednoznačných sériách. „Koňare” bez závahania prešli cez Modré krídla a „panteri” si v piatich zápasoch poradili so Skalicou. V akej nálade sú oba tímy pred nedeľnajším úvodným buly?

   Z tábora HC Prešov

Šarišania vo štvrťfinále podľa papierových predpokladov potvrdili rolu favorita a konkurentom v boji o zisk titulu dali jasne najavo, že sú vo výbornej forme. „Určite bola taká, akú sme si predstavovali. Chceli sme čo najrýchlejšie postúpiť, a to sa nám podarilo,” stručne zhodnotil sériu proti farmárskému mužstvu Slovana Bratislava ofenzívny líder Dávid Kohút, ktorý si v štyroch stretnutiach pripísal 6 kanadských bodov a na margo najvyšších ambícii dodal: „Myslím si, že môžeme byť rovnako spokojní aj so základnou časťou. Sebavedomie nám z toho dôvodu rozhodne nechýba.”

Zásluhou postupu v najkratšom možnom čase nastúpia hokejisti Prešova na prvý semifinálový duel po 11-dňovej prestávke, čo nikdy nie je jednoduchá situácia. „Podobne dlhé voľno sme mali tiež pred Modrými krídlami a vôbec nás to nerozhodilo. Výpadku z tempa sa teda nebojím a verím, že budeme výborne pripravení,” povedal odhodlane 26-ročný produktívny center.

Už počas dlhodobej fázy sezóny 2023/2024 žiadnemu pozornému fanúšikovi neušlo, že Prešovčania i Považskobystričania sa prezentujú atraktívnym herným prejavom, čo sa ukázalo aj v ich doterajších štyroch vzájomných zápasoch. Hneď v prvom síce „koňare” triumfovali vysoko 12:2, no v ďalších troch ťahal za o niečo dlhší koniec povrazu klub z Považia. Čo teda môžeme očakávať teraz? „Na to sa dopredu veľmi ťažko odpovedá. Podľa mňa to budú kvalitné súboje a dobrý play-off hokej. Sám som zvedavý, či to budú strelecké preteky alebo taktická bitka. Pre oko diváka by však určite bola lepšia prvá možnosť,” zamyslel sa rodák z Prievidze a ďalej doplnil, na čo si u semifinálového súpera musí jeho tím dať pozor: „Majú tam zopár hráčov, ktorí majú množstvo skúseností s ťažkými stretnutiami a takisto disponujú silou v početných výhodách.”

Dávid Kohút

Dávid Kohút verí, že Prešov zvládne ďalšiu prekážku. Zdroj foto: Peter Ilenčík

   Z tábora HK'95 Považská Bystrica

Považskobystričania nemali ideálny záver základnej časti, keď z posledných piatich zápasov vyhrali iba raz. Obavy z výpadku formy však vyvrátili vo štvrťfinále proti tabuľkovému susedovi zo Záhoria. Sériu ovládli pomerom 4:1 a z toho tri stretnutia vyhrali rozdielom triedy. „Prvý súboj doma nám vyšiel veľmi dobre, hrali sme zodpovedne. Do druhého duelu sme potom naskočili s vedomím, že to bude jednoduchšie, ale Skalica nás prekvapila. Nehrali sme systém, ktorý sme si nastavili. Možno nám však také vyhorenie aj pomohlo. Následne sme začali hrať o trochu umnejšie a viac takticky. Myslím si, že zvyšok sme zvládli celkom pokojne,” vrátil sa k výkonom z prvého kola ostrieľaný harcovník Jakub Cíger.

Pre „panterov” je postup bez väčších komplikácii obrovskou psychickou vzpruhou, ktorá im dodáva vietor do plachiet. „Pokiaľ sa budeme prezentovať našou hrou a zodpovedne plniť pokyny, môžeme poraziť každého vrátane Žiliny, ak by k tomu došlo. Podľa mňa si môžeme veriť,” priznal odchovanec martinského hokeja a odhodlane pokračoval: „Na Prešov sa pripravujeme tak, že viac-menej oddychujeme, čerpáme nové sily a trénujeme veci, ktoré by sme ešte mohli vylepšiť. Snažíme sa o pohodu v šatni a chceme dosiahnuť historický úspech pre Považskú Bystricu.”

Považská Bystrica

Považskej Bystrici sa v základnej časti proti Prešovu darilo. Zdroj foto: Peter Ilenčík

Rovnako ako Dávid Kohút aj 33-ročný útočník si uvedomuje, že obe družstvá sa môžu popýšiť výbornými ofenzívnymi kvalitami, ale osobne neočakáva žiadne gólové hody. „Majú dobré presilovky, šikovných útočníkov a vysokých bekov. Určite budú hrať tvrdo do tela. Nemôžeme ich púšťať do vyložených šancí. Musíme hrať koncentrovane zozadu a držať sa našej hry. Majú naozaj výborných hokejistov, no nikto nie je taký, na koho by sme si museli špeciálne dávať pozor,” povedal Cíger.

Keďže Považania počas ročníka našli víťazný recept na Prešovčanov, v nastolenom trende túžia pokračovať. Debakel z prvého vzájomného merania síl by sa s najväčšou pravdepodobnosťou nemal opakovať. „Možno práve tá vysoká prvá prehra nám pomohla, aby sme sa na nich v ďalších zápasoch viac sústredili. Oni zrejme tiež predpokladali, že im to s nami pôjde lepšie. My sme však zvyšné tri súboje vyhrali, a preto u nás pred sériou panuje celkom dobrá nálada. Veríme, že na nich máme a ideme o to zabojovať,” uzatvára niekdajší mládežnícky reprezentant.

Štatistické porovnanie

            

   

            
              

  

            
HC Prešov Ukazovateľ HK'95 Považská Bystrica
204 Strelené góly 166
131 Inkasované góly 153
1985 Strely na bránku 1659
10,28 % Úspešnosť streľby 10,01 %
678 Trestné minúty 763
20,75 % Využitie presiloviek 21,52 %
81,82 % Úspešnosť v oslabeniach 80,79 %
91,49 % Úspešnosť zásahov 90,69 %
12:1 Najvyššia výhra 8:3
1:6 Najvyššia prehra 2:12

Vzájomné zápasy v sezóne 2023/2024

29.09. HC Prešov – HK'95 Považská Bystrica 12:2 (3:0, 5:1, 4:1) 

03.11. HK'95 Považská Bystrica – HC Prešov 3:2 pp (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0) 

22.12. HC Prešov – HK'95 Považská Bystrica 4:5 pp a sn (2:2, 1:1, 1:1 – 0:0)

02.02. HK'95 Považská Bystrica – HC Prešov 5:4 pp a sn (1:0, 1:1, 2:3 – 0:0)