Vlkov v novej sezóne povedie kanadský tréner

Vedenie klubu Vlci Žilina okrem hľadania vhodných hráčov do mužstva v posledných týždňoch intenzívne pracovalo aj na príchode trénera. Nového vodcu svorky napokon našlo v zahraničí. Na striedačku Vlkov sa v sezóne 2022/2023 postaví Jarrod Skalde.

Rodák z kanadského Ontária ako hráč nastúpil na 115 zápasov v NHL. Obliekal dres New Jersey Devils, Mighty Ducks of Anaheim, Calgary Flames, San Jose Sharks, Atlanta Trashers a Philadelphia Flyers. Na profesionálnej úrovni odohral 17 sezón tak v NHL, ako aj v nižších zámorských súťažiach, ale aj vo Švajčiarsku (Lausanne), Švédsku (Leksand) či Slovinsku.

Na poste trénera pôsobí 15 rokov. Cez zámorské ligy IHL a ECHL sa prepracoval až do AHL a následne v sezóne 2015/2016 na pozíciu asistenta trénera kanadského národného tímu do 18 rokov. O dva roky neskôr sa stal v klube NHL Pittsburgh Penguins asistentom trénera pre rozvoj hráčov. V roku 2020 sa presunul do Európy, kde bol hlavným trénerom a zároveň športovým riaditeľom britského klubu Cardiff Devils.

„Cesta k angažovaniu nového trénera bola veľmi kľukatá, s tromi zlomovými momentmi. V podstate to začalo odhlasovaním mestského zastupiteľstva, že mesto chce predať mládežnícky klub. Požiadal som pána trénera Škorvánka, aby bol súčasťou tímu, ktorý pripravoval projekt. Následne som mu ponúkol pozíciu riaditeľa mládežníckeho klubu. Aj touto cestou mu chcem poďakovať, že to akceptoval. Avšak, my sme museli začať hľadať nového kouča,“ ozrejmil riaditeľ klubu Rastislav Chovanec.

„Výhodou bolo, že sme s Františkom (Skladaným) mali presne zadefinované, aký typ trénera chceme nájsť. Lenže všetci potenciálni slovenskí kandidáti už mali podpísané zmluvy na novú sezónu. Padlo teda zlomové rozhodnutie, že nebudeme robiť kompromisy a budeme hľadať aj v zahraničí. Nakoniec sme sa dohodli, že keď už má prísť do Žiliny zahraničný tréner, pokúsime sa získať trénera, ktorý má skúsenosti a potenciál posunúť nielen A-tím, ale celú organizáciu na vyššiu úroveň,“ hovorí Chovanec.

Svoj pohľad ponúkol aj novopečený tréner Vlkov Jarrod Skalde: „Už od môjho prvého kontaktu s Františkom Skladaným mi bolo jasné, že v tomto klube je veľké odhodlanie víťaziť a pracovať na rozvoji hráčov. Bolo to cítiť aj v rozhovore, ktorý som mal s majiteľom klubu. Môžem povedať, že pre trénera je toto ideálna situácia. Každý chce prísť do klubu, kde sú ciele aj očakávania najvyššie. Vyhrať ligu je tá najvyššia priorita. Teším sa na fanúšikov, na ľudí v meste a taktiež sa teším, že budeme pokračovať vo víťazení a získame ďalší titul.“

Vedenie klubu si od 51-ročného trénera veľa sľubuje. „Rozdielový hráč pozdvihne spoluhráčov v útoku alebo v celej päťke. Ale rozdielový tréner môže pozdvihnúť všetkých 22 hráčov v tíme. Kvôli viacerým odchodom sme výraznejšie obmenili káder. Teraz v ňom máme aj mladších hráčov, ktorí sú v správnom veku a v tejto sezóne by mali spraviť výrazný výkonnostný skok. Príchod trénera s takými skúsenosťami s rozvojom hráčov, ako má pán tréner Skalde, môže byť pre väčšinu z nich životnou príležitosťou posunúť sa v kariére vyššie. A tá príležitosť sa netýka len hráčov áčka, ale aj juniorky, dorastu a všetkých trénerov v klube,“ povedal Chovanec.

V týchto dňoch klub rieši praktické záležitosti súvisiace s príchodom trénera Skaldeho do Žiliny, doraziť by mal v horizonte desiatich dní.


Ďalšie články