Vo forme hrajúci Šmida tímu verí, so Žilinou chce dokráčať k vytúženému cieľu

Po úvodnej kapitole sezóny TIPOS Slovenskej hokejovej ligy sa žilinský káder nachádza na mieste, na ktorom by sa rád videl aj v závere. V doterajších šestnástich dueloch nazbierali „vlci“ 36 bodov a patrí im pozícia ligového lídra. Svojou aktivitou k tomu prispel aj útočník druhej formácie Sebastián Šmida a momentálne je tretím najproduktívnejším hráčom mužstva.

Prestup spojený s ambíciami

Skalický rodák po dorasteneckých časoch v Česku spojil väčšinu svojej hokejovej kariéry práve s tímom z rodného mesta. V minulom ročníku si však vyskúšal aj pôsobenie v rámci nadnárodnej ICEHL, kde v trinástich dueloch obliekal dres Bratislavy Capitals. Počas leta ale nasledoval prestup k tímu spod Dubňa. „Po predchádzajúcej sezóne, v ktorej ma dlho trápilo zranenie, som premýšľal, ako to bude ďalej. Prestup do Žiliny som zvažoval aj minulý rok, vyšlo to až teraz. Vedel som o postupových ambíciách tímu, takže som neváhal. Chcem byť v tíme, ktorý je takto nastavený a vyhráva. Rád by som bol pri postupe do extraligy a verím, že na to máme,“ vysvetlil dôvody svojho presunu do Žiliny dvadsaťdvaročný center a jedným dychom doplnil pocity spojené s vysokými cieľmi tamojšieho celku. „Klub sa extraligovými ambíciami netají a vie o nich každý hráč, ktorý príde. Rovnako som to vedel aj ja a som rád, že tu môžem byť.“

Jedným z najdôležitejších faktorov vydareného vstupu do nového ligového ročníka býva precízna práca v predsezónnom období. „Letnú prípravu som začal individuálnymi tréningami v Skalici. Následne však začala tvrdá drina v Žiline. Dosť sme sa namakali a myslím, že sme pripravení,“ vyjadril pozitívne pocity z kvality tréningového procesu. Dobre odvedená robota priniesla svoje ovocie už v prvých troch kolách – „svorka“ v nich dokázala streliť osemnásť gólov a do tabuľky získala plný počet bodov. Následne však prišla rovnako dlhá séria prehier. Prízvukovalo sa v žilinskej šatni niečo špeciálne? „V sezóne musia nastať aj takéto momenty. Je to podľa mňa lepšie, ako celý čas vyhrávať a neskôr vyhorieť v play-off. Každý tím si musí prejsť herným výpadkom. V kabíne sme z toho ale žiadne tlaky nepociťovali, pretože sme vedeli, že vedenie klubu a tréneri nám veria. Oklepali sme sa a ideme za svojím cieľom,“ priblížil správne tímové nastavenie počas nevydarenej trojice duelov.

Skúsenosti sú veľkým prínosom

Nie je to až tak dávno, čo bol Sebastián súčasťou reprezentačného výberu na svetovom šampionáte do osemnásť rokov. V kádri Žiliny teda patrí k hokejistom reprezentujúcim mladú dravosť, ktorá je vzácne doplnená cennými skúsenosťami služobne starších kolegov. „Áno, stále sa považujem za mladšieho hráča a spoluprácu so skúsenejším hokejistami si veľmi pochvaľujem. Svojím prístupom sú veľkým prínosom v šatni aj na ľade, kde majú platné slovo. Je super učiť sa od takýchto hráčov,“ chváli si súčinnosť s ostrieľanými spoluhráčmi.

Marek Pač

Mladý útočník svoj priestor na ľade využíva naplno. Zdroj: Vlci Žilina

Prioritou je úspech tímu

Mladému ofenzívnemu hokejistovi, ktorý vo farbách fínskeho KooKoo počas sezóny 2016/17 okúsil aj tamojšiu ligu dvadsaťročných, sa v aktuálnom ročníku našej druhej najvyššej súťaže bodovo darí najmä od polovice októbra. S jedinou výnimkou si svoje štatistiky vylepšil v každom z nedávnych zápasov a až štyri stretnutia boli preňho dvojbodové. „V úvode sezóny som si musel zvykať na nové prostredie a nepadalo mi to tam. Všetko sa ale postupne dávalo dohromady, začalo sa mi viac dariť, no tešili ma najmä úspechy tímu. Radosť mám aj z individuálnych bodov, skôr sa však sústredím na ligovú tabuľku a na prvé miesto. To je pre mňa priorita,“ netajil najmä tímového ducha. Body jednotlivca sú úzko späté so športovou formou jeho útočnej formácie. Šmida momentálne nastupuje v druhej ofenzívnej línii, kde mu parťákov robia Safaraleev s Koyšom. „Medzi chlapcami som veľmi spokojný, spolu sa nám hrá super a vôbec sa nemôžem sťažovať. Kojšo a Safo sú skutočne nadanými hráčmi, ktorí už majú čo-to odohraté. Posledné zápasy sa nám darí, dávame góly a na ľade si rozumieme. Som rád, že hokejovo môžem rásť práve pri nich,“ uznáva kvality najbližších kolegov.

V osobe Sebastiána získali Žilinčania za každých okolností kolektívne nastaveného hráča, čo potvrdil aj pri otázke týkajúcej sa jeho osobných ambícií. „Mojím cieľom je čo najviac pomôcť  tímu k postupu. Nezáleží na tom, či budem mať 50 alebo 30 kanadských bodov. Chcem byť pre mužstvo platným hráčom a aby bol tréner spokojný s mojou tímovou prácou,“ uzavrel strelec doposiaľ ôsmich žilinských presných zásahov.