Vylepšia „indiáni" historický úspech a zaskočia skokana sezóny z Dubnice?

Dubničania, ktorí ukončili základnú časť na druhom mieste, začnú po rokoch sériu na domácom ľade. Žiar sa teší z historického úspechu po tom, ako si vôbec po prvýkrát vybojoval miestenku v playoff. Na úvodné štvrťfinálové buly sa tieto tímy postavia už vo štvrtok na dubnickom štadióne.

Základná časť

HK MŠK Indian Žiar nad Hronom   HK MŠK Indian Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom pôsobí v TIPOS Slovenskej hokejovej lige len druhú sezónu. Vo vlaňajšom ročníku vo vyraďovacích bojoch absentovali, tentokrát si miestenku v osmičke najlepších museli vybojovať v kvalifikácii. V nej narazili na húževnatého súpera z Považskej Bystrice. „My sme išli do tejto série vyslovene vyhrať a postúpiť do štvrťfinále, čo sa nám aj nakoniec podarilo. No nebolo to jednoduché, zápasy mali dosť vysoké tempo a nikto nikomu nič nedaroval zadarmo,“ hovorí s odhodlaním Martin Jakúbek.

Úvodné kvalifikačné stretnutie dopadlo v prospech „indiánov“, no nasledujúce dva duely spolu s mečbalom získali do rúk hokejisti z Považia. Zverenci Jána Šimka tak museli zvrátiť sériu s takzvaným „nožom na krku.“ „Po prehrách sme si povedali v kabíne určité veci, nastavili sme si hlavy a išli sme ďalej za svojim cieľom postúpiť,“ prezrádza.

Stanovený cieľ sa nakoniec naplnil a Žiar nad Hronom si vôbec po prvýkrát zahrá štvrťfinále. 30-ročný forvard si myslí, že sériu dokázali obrátiť na svoju stranu z viacerých dôvodov: „Dodržiavanie systému, efektivita v presilovkách, zvládnuté oslabenia,  disciplinovanosť a taktiež snaha ujazdiť súpera, keďže sme mali určite viac natrénované ako oni.“

Miroslav Kristín

Dovedie Dubnicu kapitán Miroslav Kristín až do finále? Zdroj: Tereza Sabová

TSS Group Spartak Dubnica   TSS Group Spartak Dubnica

Pre Dubničanov sa prvé súťažné mesiace  spájajú s množstvom cestovania a presunov. Na ich domovskom stánku totiž prebiehala rozsiahla rekonštrukcia. Z toho dôvodu boli nútení odohrať zápasy na ľade súperov. „Od začiatku sme vedeli do čoho ideme, že celú prípravu aj začiatok ligy odohráme vonku. Myslím, že sme si na to celkom dobre zvykli. Tie zápasy by sme aj tak museli odohrať vonku. Či už to bolo hneď na začiatku súťaže alebo postupne počas sezóny sme sa snažili neriešiť,“ spomína si na úvod sezóny Miroslav Kristín.

V novembri nekonečnému presúvaniu odzvonilo a Spartak sa vrátil do známeho domáceho prostredia. „Nevedeli sme sa dočkať, kedy sa z Púchova presťahujeme späť do Dubnice. Do svojej kabíny, kde budeme mať pohodu bez dlhého cestovania. Tešili sme sa aj na domáce publikum,“ vysvetľuje.

Hokejisti z Považia môžu byť so svojim finálnym postavením spokojní. No v priebehu súťaže odohrali viacero zápasov, v ktorých stratili body v záverečnej dvadsaťminútovke. „Keď sa na to spätne pozriem, tak v tabuľke sme mohli byť už dávno predtým vyššie a nemuseli sme tie body naháňať na konci. Mrzelo nás koľko zápasov sme stratili po vlastných chybách,“ priznáva skúsený Dubničan.

Súťažná tabuľka sa pred posledným kolom dala prirovnať k hlavolamu. Každý jeden bod mal cenu zlata, tímy do posledného momentu nevedeli, na akej priečke zakončia základnú časť. Na Dubničanov sa usmialo šťastie v podobe výhry v považskom derby a zakopnutia Humenného, čo ich posunulo na druhú priečku. „Pred posledným zápasom sme vedeli akými rôznymi spôsobmi sa môže naše postavenie vyvinúť. Napokon všetko vyšlo v náš prospech, z čoho sme mali radosť, pretože druhé miesto v základnej časti za posledné roky v Dubnici ešte nebolo,“ hovorí s radosťou kapitán Spartaka.

Štatistické porovnanie

TSS Group Spartak Dubnica 

 

HK MŠK Indian Žiar nad Hronom  

Dubnica Ukazovateľ Žiar
148 Strelené góly 161
123 Inkasované góly 155
1496 Strely na bránku 1863
9,89 % Úspešnosť streľby 8,64 %
502 Trestné minúty 667
15,98 % Využitie presiloviek 22,22 %
79,19 % Úspešnosť v oslabeniach 84,07 %
91,77 % Úspešnosť zásahov 91,19 %
10:2 Najvyššia výhra 16:2
5:8 Najvyššia prehra 0:7

Vzájomné zápasy

Hokejisti Žiaru a Dubnice si vo vzájomných zápasoch rozdelili radosť z triumfu na polovicu. Gólové hody v úvodnom meraní síl dopadli priaznivým výsledkom 8:5 pre „indiánov.“ Hneď pri ďalšom spoločnom stretnutí zverenci Dušana Gregora o svojej výhre rozhodli najnižším možným rozdielom 1:0. Príslovie „môj dom, môj hrad“ platilo aj naďalej, a tak si obidva tímy  pripísali na svoje konto ešte po jednom víťazstve. 

Súhrn: Stav vzájomných zápasov v aktuálnom ročníku je 2:2, gólové skóre znie 11:10 pre Žiar nad Hronom

12.02.2023 HK MŠK Indian Žiar nad Hronom vs TSS Group Spartak Dubnica 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

04.01.2023 TSS Group Spartak Dubnica vs HK MŠK Indian Žiar nad Hronom 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

18.11.2022 TSS Group Spartak Dubnica vs HK MŠK Indian Žiar nad Hronom 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

07.10.2022 HK MŠK Indian Žiar nad Hronom vs TSS Group Spartak Dubnica 8:5 (2:2, 0:2, 6:1)

Hlasy respondentov

HK MŠK Indian Žiar nad Hronom   Martin Jakúbek, útočník HK MŠK Indian Žiar nad Hronom:

„Veľmi nás potešilo, že sa nám podaril historický úspech v podobe postupu do playoff, či už pre mesto alebo pre fanúšikov. Určite nás to nakopne do série proti Dubnici. Očakávam, že hokej bude technickejší, než proti Považskej Bystrici. Určite sa bude hrať hore-dole a pre oko fanúšika to bude pekný hokej.  Pôjdeme od zápasu k zápasu, dodržiavať veci, ktoré si povieme. Liga je veľmi vyrovnaná a dostať sa do finále môže úplne ktokoľvek. Dubničania majú v tíme skúsených hráčov, ktorí majú už čo to odohrané, sú skúsení. Káder je doplnený aj mladými puškami, čiže jednoduchá séria to určite nebude."

Martin Jakúbek

Defenzíva tímu z Považia si bude musieť dávať pozor aj na Martina Jakúbeka. Zdroj: Mário Bóna

TSS Group Spartak Dubnica   Miroslav Kristín, útočník TSS Group Spartak Dubnica:

„Ono sa povie, že sme oddychovali, ale nemyslím si že to tak bolo. Mali sme dosť tvrdú prípravu na playoff. Samozrejme, je výhoda keď sú hráči v zápasovom rytme a určite to bude prvé striedania aj cítiť, ale my sa tešíme a dáme do toho maximum. Každé jedno mužstvo chce vyhrávať, rovnako aj my. Našim cieľom je vyhrať 4 zápasy a postúpiť ďalej. Žiar bude ťažkým súperom, je to korčuliarsky mladý tím, a nepochybne budú v eufórii po postupe do štvrťfinále. Spravili najväčší úspech žiarskeho hokeja. Určite to bude bojovný hokej."

Zaujímavosti série

Pre „indiánov“ nie je takáto štatistika žiadnou novinkou. Opäť ako v sérii proti Považskej Bystrici, aj vo štvrťfinále sa stretnú so súperom, proti ktorému v prebiehajúcom ročníku zaknihovali vo vzájomnom meraní síl len víťazstvá na svojom ľade.

Žiar už v kvalifikácii zistil, že vyhrať na súperovom ľade sa dá. „Rovnakú štatistiku sme mali aj proti Považskej Bystrici. Na ich ľade sme dokázali dvakrát vyhrať, hlavne piaty rozhodujúci zápas, takže tomu nepripisujem veľkú váhu. Playoff je nová súťaž,“ vysvetľuje Martin Jakúbek.

Dubničania rovnako ako hokejisti Žiaru, veria v štart od nuly a s odhodlaním chcú túto štatistiku zmeniť. „Viem o tom, že vždy vyhralo domáce mužstvo, playoff je úplne nová súťaž a zmeniť to môžu maličké detaily. My sa posnažíme o to, aby sme to prelomili práve my,“ želá si dubnický útočník s kapitánskym „céčkom“ na hrudi.

 

Program štvrťfinále play-off

TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
18:00
16.03.2023
JOJ Šport
HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom
TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
18:00
17.03.2023
Niké TV
HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom
HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom
18:00
20.03.2023
Niké TV
TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom
17:30
21.03.2023
JOJ Šport
TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
príp. TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
18:00
23.03.2023
HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom
príp. HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom
18:00
25.03.2023
TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
príp. TSS Group Spartak Dubnica TSS Group Spartak Dubnica
18:00
27.03.2023
HK MŠK Indian Žiar nad Hronom HK MŠK Indian Žiar nad Hronom

Súvisiace články