Z plného štadióna chcú spraviť trend. Trnava udržala opory a omladila káder

Prah semifinálovej brány sa Trnavčanom nepodarilo prekročiť už po druhý raz v rade. Štvrté miesto po základnej časti a účasť medzi najlepším kvartetom JOJ ŠPORT Slovenského pohára je však pre celok zo západu republiky skvelým signálom. Nastavenú latku „gladiátori“ podliezať nechcú, o čom svedčia slová prezidentky klubu Adriany Hosťoveckej.

Okrem cieľov súvisiacich so športovou výkonnosťou si v malom Ríme priali zaplniť tribúny. Najmä samotná vyraďovacia časť a obdobie pred ňou bolo z pohľadu návštevnosti pre vedenie klubu malým zadosťučinením. „V Trnave je najväčším úspechom ohodnotenie hokeja zo strany verejnosti. Naplniť v play-off štadión považujem za malý zázrak. Chceli by sme v tomto trende pokračovať,“ hovorí jedna z kľúčových postáv štruktúr organizácie. 

„Napriek tomu sa nám príjmy zo vstupného nezvýšili. Trnava je futbalové mesto. Spartak tu má nielen bohatú históriu, ale aj obrovskú popularitu. So zástupcami klubu sme sa dohodli, že ľudia, ktorí majú permanentky, budú môcť chodiť aj na hokej,“ menuje jeden z aspektov, ktorý vo výraznej miere prispel k tomu, že si fanúšikovia čoraz častejšie dokázali nájsť cestu na zimný štadión.

Ostávajú (takmer) všetci lídri

Ani jeden z doterajších prípravných zápasov neabsolvoval forvard Vladimir Antonov. Priaznivci zaplavili sociálne siete otázkami, čo je s 34-gólovým strelcom. „Vrátil sa do Ruska. To bolo jeho ambíciou, aby sa uchytil vo svojej rodnej krajine. Snažíme sa nájsť adekvátnu náhradu, aby sa opäť niekto mohol učiť a zároveň patriť k oporám mužstva,“ ponúka odpoveď na často kladenú otázku Adriana Hosťovecká.

Vladimir Antonov

Spojenie Vladimir Antonov a Trnava sa po troch sezónach skončilo. Zdroj: SportZoo

Veľkými oporami „gladiátorov“ na ľade i mimo neho boli počas ostatného ročníka Michel Miklík a Roman Kukumberg, ktorí spolu vyprodukovali viac ako 100 kanadských bodov. Skúsení útočníci nahlas uvažovali o konci profesionálnej kariéry, napokon vešanie korčúľ na klinec odkladajú. „Sľúbila som im, že ak Trnava postúpi do extraligy, budeme mať kocku a upravíme zimný štadión. Keďže sa nám to nepodarilo, šla som za nimi s tým, že sme stále na niečom dohodnutí. Preto ostali,“ so smiechom hovorí prezidentka „gladiátorov“.

„Aj keď ich už všetko bolí, hokej je pre nich vášňou. Najmä začiatok sezóny pre nich býva náročný. Avšak stačí sa im rozbehnúť a potom si už idú. Usídľujú sa blízko Trnavy, takisto si robia trénerské licencie. Pri tomto športe určite zotrvajú a ja budem veľmi rada, ak budú súčasťou nášho klubu,“ praje si. Na súpiske navyše nechýbajú ani mená ďalších skúsenosťami ostrieľaných mužov ako napríklad Marcel Holovič či Juraj Hollý. Pozíciu kapitána bude naďalej zastávať Roman Jurák.

Počet odchovancov: 7 (Samuel Kliment, Branislav Korytko, Roman Jurák, Marcel Holovič, Jakub Ružek, Andrej Moncman, Erik Krištofík)

Počet legionárov: 3 (Danila Kadyrov, Bulat Galimov, Aapo Alapuranen)

Rozpočet na sezónu: 300-tisíc eur

Ambície: hrať víťazne do posledného zápasu sezóny

* údaje aktuálne k dátumu vydania článku 5. september 2023

Omladený káder chce bojovať o vrchné priečky

Prechádzajúce leto bolo z pohľadu trnavského klubu veľmi náročné a nad jeho ďalším fungovaním viselo mnoho otáznikov. Existenčné problémy tentoraz hlavnou otázkou týchto dní nie sú: „Mužský hokej som vzala na svoje plecia. Akoby sa niečo udialo a sponzori sa zháňajú o čosi lepšie. Zrejme to súvisí aj s ekonomicko-spoločenským pokrokom krajiny.“

Kormidlo A-mužstva bude mať naďalej na starosti hlavný tréner Martin Baran. Nemení sa ani zloženie realizačného tímu. Vekový priemer mužstva oproti minulej sezóne klesol: „Som veľmi spokojná. Prešli sme si dosť výrazným omladením kádra. Naši ťahúni budú obklopení ešte mladšími hráčmi ako vlani.“

Roman Kukumberg, Michel Miklík

Roman Kukumberg a Michel Miklík koniec kariéry odložili, za čo vo výraznej miere môže prezidentka Adriana Hosťovecká. Zdroj: Mário Bóna

Kvalitnými výkonmi na seba už v predchádzajúcich ročníkoch upútali pozornosť Alex Kupka i Jakub Ružek. Práve vďaka pôsobeniu v drese s gladiátorom na hrudi zaujali zástupcov prestížnejších súťaží a dostali priestor na realizáciu. „My spravíme možné maximum. Vieme mladíkov ukázať a nájsť im pozíciu, vďaka ktorej sa majú možnosť predviesť. Od nás už ale úplne nezáleží, či je ctižiadostivý, má kus potrebného športového šťastia a v neposlednom rade je zdravý,“ vysvetľuje šéfka trnavského hokeja.

V slovenskom Ríme rozhodne majú na čom stavať, veď dorast a juniorka sa v posledných rokoch predrala medzi elitu. O nádejné prospekty vyťahovaná na seniorskú úroveň teda núdza nie je. „To by malo byť cieľom prvej ligy, aby sme popri skúsených hráčoch vychovávali tých mladých. Aby sme ich pripravovali na mužský hokej,“ myslí si vo všetkých smeroch ambiciózna manažérka.

Trnava pôsobí v mnohých ohľadoch ako rodinný klub s veľmi špecifickou atmosférou. Pomyselnú semifinálovú kliatbu by v nadchádzajúcich mesiacoch radi zrušili, avšak v tomto bode to nekončí. „Ja jednoducho chalanom verím. Neviete si predstaviť, ako nimi zamáva prehra. Vidieť trénera a hráčov ako Miklík, Holovič či Kukumberg so slzami v očiach bolo bolestivé. Ešte hodinu po zápase neverili, že je koniec. Dávajú do toho naozaj všetko. Bola by som asi zlým manažérom, ak by som neverila, že sa nám v tejto sezóne podarí hrať víťazne do úplne posledného zápasu,“ uzatvára Adriana Hosťovecká, prezidentka HK Gladiators Trnava.

Aktuálna súpiska tímu HK Gladiators Trnava:

Brankári: Juraj Hollý, Matúš Nagy

Obrancovia: Karol Korím, Juraj Štefanka, Adam Dúžek, Marco Ejem, Andrej Škultéty, Samuel Kliment, Richard Marko, Branislav Korytko, Ján Kocúr, Danila Kadyrov

Útočníci: Roman Jurák, Marcel Holovič, Bulat Galimov, Michel Miklík, Roman Kukumberg, Aapo Alapuranen, Samuel Zahradník, Alex František Kupka, Adam Haščič, Jakub Ružek, Bogdan Jakovlev, Andrej Moncman, Erik Krištofík, Timotej Tomala