Záujem z extraligy prevýšila rodina. Buc si v Skalici plánuje vziať pod krídla mladú krv

Na Záhorí vybuchla v týchto dňoch veľká prestupová bomba. Vedeniu skalického celku sa podarilo dohodnúť na spolupráci so skúseným útočník Dávidom Bucom. Popradský rodák je trojnásobným slovenským šampiónom. Skúsenosti zbieral počas profesionálnej kariéry medzi českou elitou, v KHL, nadnárodnej rakúskej súťaži a viac ako päťdesiat štartov si pripísal v reprezentačnom drese. Po troch sezónach strávených v Michalovciach bude bezpochyby patriť k najzvučnejším menám TIPOS Slovenskej hokejovej ligy. 

Dávid, ako sa máte?

Mám sa dobre. Každodenné tréningy a letná príprava na novú sezónu už začali. Hneď po konci ročníka sme boli s rodinkou na dovolenke. Trochu som si vydýchol a po návrate som naskočil späť do zabehnutého kolotoča. 

Začnime hneď tým podstatným. Ako veľkú posilu vás nedávno predstavila Skalica. Ako sa to celé zomlelo? 

Už počas minulej sezóny som s vedením klubu viedol rozhovory. Predostreli mi víziu, že by sa radi vrátili do extraligy a potešilo by ich, ak by som bol toho súčasťou. Nechal som si čas na premyslenie, pretože v Michalovciach mali záujem o predĺženie spolupráce o ďalší rok. S manželkou sme si sadli a zhodli sa na tom, že už by bolo načase ostať bližšie domova, aby som sa mohol viac venovať rodine. 

Už ste to načrtli a ak sa nemýlim, dlhodobo žijete v Bratislave. Podstatným bodom rozhodovania teda bola rodina? 

Áno. Už keď som pôsobil v bratislavskom Capitals, väčšinu času som trávil doma. Vtedy sa mi narodil druhý syn, veľmi mi vyhovovalo byť blízko rodiny. Keď sa klub po nešťastnej tragédii rozpadol, ozvali sa mi Michalovce, kam ma dotiahol aj dlhoročný spoluhráč Vladimír Mihálik. Mali sme vysoké ambície a každý túžil niečo vyhrať. Strávil som tam tri skvelé sezóny. Chýbalo trošku šťastia a mohlo to skončiť úplne inak. Teraz prišiel čas na návrat. Chlapci rastú, treba k ním byť bližšie. 

Skalica podľa dostupných informácií skladá silný tím a mala by patriť k ašpirantom na postup. V akej miere zavážil tento bod?

Bola to hlavná príčina môjho rozhodnutia. Uvidíme, či klub podpíše aj ďalších hráčov, ktorí boli sľúbení ako zvučné posily. Verím tomu, že sa vyskladá naozaj kvalitné mužstvo a od prvého zápasu sa pôjde za stanoveným cieľom. 

Čakajú vás v kabíne nejaké známe tváre?

S Martinom Hujsom som hrával za Slovan ešte asi pred desiatimi rokmi. Bude veľmi príjemné s ním obnoviť spoluprácu. 

Nemusíme špekulovať o tom, či budete patriť k vodcom v kabíne. Na takúto pozíciu ste už za ostatné roky zvyknutý... 

Posledné sezóny bolo mojou úlohou okrem iného vychovávať mladých. Veľmi ma to teší, cítim sa pri nich dobre. Nechajú si poradiť a je príjemné sledovať, ako rastú. Keď som začínal, rovnako som sa naučil hrať hokej popri starších hráčoch. Cítim, že svoje skúsenosti teraz môžem posúvať ďalej aj ja. Som za to vďačný. 

Mali ste počas pôsobenia v extralige aspoň jedným okom sledovať dianie v TIPOS SHL? 

Sledovali sme to počas celej sezóny. Stále, keď sme prišli do kabíny, pozreli sme si aspoň výsledky, prípadne zostrihy zápasov. V každej šatni to jednoducho žije hokejom a udržiava sa prehľad o všetkých ligách. O dianí z uplynulého ročníka mám preto utvorený ako-taký obraz. 

S akými osobnými ambíciami prichádzate do Skalice? 

Verím, že do tímu prinesiem v prvom rade skúsenosti a motiváciu. Profesionálnym prístupom chcem mladším hráčom ukázať, ako to chodilo v kluboch, kde som predtým pôsobil. V športe je zábava potrebná, no ďaleko sa dá dostať najmä tvrdou prácou. Pokiaľ sú výsledky, aj nálada je v celom kolektíve lepšia a do práce sa chodí s radosťou. Mojou devízou je ukázať im tento prístup, ktorý im môže v budúcnosti veľmi pomôcť. 

Ako bude vyzerať ďalšia fáza prípravy na nový ročník?

Aktuálne trénujem v Bratislave. Sme skupinka chalanov, stretávame sa a chodievame spolu na ľad. Máme pred sebou ešte približne dva týždne. Posledný júlový, respektíve prvý augustový týždeň by sme sa následne mali stretnúť celé mužstvo v Skalici. Úplne detailné informácie zatiaľ k dispozícii nemám.