Žilina rozhodla prvé semifinále gólom v oslabení

Prvý semifinálový duel medzi Žilinou a Topoľčanmi zvládol lepšie favorit série. Domáci „vlci“ síce viedli už 2:0, hostia však skorigovali pred koncom druhej tretiny a do tretej časti hry vstupovali v početnej výhode. V nej však prišiel po topoľčianskom zaváhaní definitívny úder, keď Patrik Koyš zužitkoval prečíslenie vo vlastnom oslabení. V závere ešte Topoľčany pri power-play znížili, no šancu na vyrovnanie si zmarili zbytočným faulom. Semifinálová séria pokračuje v nedeľu znovu pod Dubňom.

TIPOS Slovenská hokejová liga - 1. zápas semifinále

Vlci Žilina – HC Topoľčany 3:2 (2:0, 0:1, 1:1), stav série 1:0

Góly: 4. Safaralejev (Šmida, Tibenský), 16. Drtina (Vybiral), 41. Koyš (Safaralejev) – 38. Kurbatov (Legalin, Tomčák), 58. Novák M. (Novák L., Bečka). Strely: 43:31, vylúčení: 5:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Rozhodovali: Rojík, Goga – Holienka, Junek, 1563 divákov

Žilina: Škorvánek – Petran, Jansons, Drtina, Nahálka, Šidlík, Sloboda, Pišoja, Hudec – Petráš, Halama, Linet – Tibenský, Šmida, Safaralejev – Koyš, Markovič, Cíger – Vybiral, Macek, Jakubík.

Topoľčany: Kompas – Zekucia, Novák M., Dúžek, Bystričan, Kapičák, Kaščák, Vereš, Bulák – Novák L., Čaládi, Ručkay – Gergel D., Bečka, Kluka – Kurbatov, Tomčák, Legalin – Matej, Laššo, Kováč.

Na úvodný gól semifinálovej série medzi Žilinou a Topoľčanmi diváci nemuseli dlho čakať. Padol už v 4. minúte, keď Šmida v dobrej pozícii trafil iba obetavého topoľčianskeho hráča, no puk poskakujúci po bránkovisku odpálil Čaládi iba do Safaralejeva, od ktorého sa odrazil do opustenej topoľčianskej svätyne. V 8. minúte dostali hostia príležitosť otriasť za z rýchleho nešťastného gólu, v presilovke im síce vychádzala kombinácia, ale viazlo zakončenie, resp. proti stál aj žilinský gólman. Aktivita Žilinčanov bola odmenená druhým gólom v 16. minúte. Hostia najprv neudržali útočnú modrú čiaru, následne sa dvaja topoľčianski hráči vzájomne zrazili, čo využil Vybiral, ktorý servíroval medzi kruhy prihrávku Drtinovi a ten sa nemýlil.

V druhej časti hry pokračovala opatrná hra z oboch strán, no sporadicky sa obe mužstvá dostávali do šancí, domáci „Vlci“ ich mali jednoznačne viac. Nič im to však nebolo platné, keďže napokon dostali dve minúty pred koncom gól do šatne. Topoľčany vyťažili z ruskej spolupráce, Legalin spoza bránky našiel osamoteného Kurbatova, ktorý rozvlnil sieť za Škorvánkom. Pred záverom druhej tretiny domácim skomplikoval život ešte Linet, ktorý nešťastne vyhodil puk do hľadiska. Topoľčany mali ešte v závere prostrednej časti hry jednu gólovú príležitosť, no nevyužili ju.

V úvode tretej tretiny mali teda početnú výhodu hostia, no namiesto toho, aby sa pokúsili vyrovnať, prepadli a prečíslenie 2 na 1 zužitkoval z poriadneho uhla Koyš. „Vlkom“ dodal tretí gól opäť istotu na hokejky a zodpovednou defenzívnou sa snažili držať „žochárov“ na dištanc. Tí sa v podstate dostali k slovu až v závere, keď 173 sekúnd pred koncom tretej dvadsaťminútovky pri hre bez brankára napriahol z vrcholu kruhu Michal Novák a vystrúhal drámu. Šancu na vyrovnanie definitívne zmaril 69 sekúnd pred koncom Ručkay, ktorý zbytočne fauloval v strednom pásme.