Žilinčania oslavujú vytúžený titul, zlatý gól strelil v predĺžení Halama

Hokejové divadlo titulovej série dospelo k šiestemu duelu, ktorý bol na programe v Martine. Celosezónna vyrovnanosť oboch súperov sa znova potvrdila a štvrtý raz po sebe sa písalo finálové predĺženie. V ňom sa žilinským hrdinom stal Marco Halama a „vlkom“ vystrelil titul v TIPOS Slovenskej hokejovej lige.

Finále play-off – 6. zápas

HK VITAR Martin - Vlci Žilina 2:3pp (0:0, 0:2, 2:0 – 0:1), konečný stav série 2:4

Góly: 50. Juščák (Dírer) 56. Poliaček (Charvát, Pacalaj) - 29. Jansons (Koyš, Markovič) 37. Cíger (Skladaný, Jansons) 61. Halama (Drtina, Petráš). Rozhodovali: Kalina, Štefik – Ordzovenský, Staššák, strely: 33:29, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 2899 divákov

Martin: Glosár – Charvát, Pacalaj, J. Nemec, Krempaský, Lavička, Bobček, Belica – Fafrák, Murček, Tiainen – Makarov, Dírer, Nauš – Juščák, Huhtela, Poliaček – Smidžár, Thomka, A. Bartoš

Žilina: Škorvánek – Jansons, Šidlík, Petran, Sloboda, Drtina, Nahálka, Jakubík, Pišoja – Macek, Halama, Petráš – Safaralejev, Šmida, Vybiral – Mikula, Markovič, Koyš – Cíger, Linet, Skladaný

Po troch finálových výhrach v rade pricestoval káder Žiliny na martinský ľad, kde domáce mužstvo nastúpilo s úmyslom uspieť v dueli a predĺžiť titulovú sériu.

V úvodných minútach zápasu o všetko sa častejšou streľbou prezentovali hostia spod Dubňa, no vo svätyni hostiteľa stál pripravený Glosár. Scenár a početnosť streleckých pokusov sa v nasledujúcich okamihoch pozmenili. So stúpajúcou ofenzívnou aktivitou Martinčanov mal vo zvyšných chvíľach prvého dejstva viac práce brankár Škorvánek. V 18. minúte smeroval na trestnú lavicu útočník Šmida, hostitelia mali k dispozícii početnú výhodu o jedného muža, ktorú však na presný zásah nepremenili. „Rytieri“ v úvodnej časti prestrieľali svojho protivníka pomerom striel 15:6, no po prvom klaksóne svietilo na ukazovateli bezgólové skóre.

Z druhej periódy sa odohralo necelých päť minút, keď si za napadnutie hlavy a krku šiel na dve minúty oddýchnuť domáci Dírer. Žilinčania ponúknutú príležitosť nevyužili, o pár okamihov sa však proti pravidlám previnil Fafrák a „vlci“ mali opäť možnosť hry v presile. Martinský krídelník si zo svojho trestu napokon odsedel len štvrtinu, z trestnej lavice ho otváracím zásahom vyhnal obranca Jansons. Na ďalšiu trefu sa čakalo do 37. minúty, hostia odskočili súperovi na rozdiel dvoch gólových rán zásluhou Cígera a náskok si udržali až do konca prostrednej tretiny.

Arbitri stretnutia udelili ďalší trest krátko po začatí záverečnej časti. Dve minúty za seknutie si šiel odsedieť hosťujúci Petran, Martin ale početnú výhodu na gól nepretavil. Čo sa však domácemu kádru nepodarilo počas presilovky, to mu vyšlo desať minút pred koncom riadneho hracieho času. Presne mierenou strelou švihom sa predviedol Juščák, prekvapil žilinského brankára a znížil na 1:2. Zápas viacerých vylúčení pokračoval, vinníkom bol tentoraz Markovič. Hostitelia sa usadili v útočnom pásme, čo vyústilo k strele Charváta od modrej čiary. Jeho pokus skončil odrazom od tyčky, v predbránkovom priestore ale stál pripravený Poliaček, ktorému nerobilo problém zasunúť puk do odkrytej svätyne Žiliny, čím vyrovnal na 2:2. V predposlednej minúte sa hákovaním previnil strelec prvého martinského gólu Juščák, a keďže sa o víťazovi počas troch tretín nerozhodlo, hostia si početnú výhodu prenášali do predĺženia.

Štvrtá časť súboja však nemala dlhé trvanie, po 25 sekundách sa presadil Halama, ktorému asistoval dvojbodový Jansons. Center prvého útoku svojou zlatou trefou zabezpečil Žiline štvrté finálové víťazstvo a titul v TIPOS Slovenskej hokejovej lige.