(1:0, 1:2, 0:1)
Stav série: 0:1 1. kolo, Číslo zápasu 840 Niké Aréna Žilina 3084 divákov
JOJ ŠPORT

Žilina padla po 35 výhrach, Martin sa ujíma vedenia vo finále

Finálová séria TIPOS Slovenskej hokejovej ligy odštartovala atraktívnym útočným hokejom, ktorý vyše 3 000 divákov dvíhal zo sedadiel. Žilina však v prvom finálovom zápolení nepotvrdila rolu favorita a po úchvatných 35 výhrách prvý raz prehrala. Presne po 137 dňoch ju zdolal znova Martin, ktorý sa po nebojácnom výkone prekvapivo ujal vedenia vo finále. Séria pokračuje hneď v utorok opäť pod Dubňom.

Finále play-off – 1. zápas

Vlci Žilina – HK VITAR Martin 2:3 (1:0, 1:2, 0:1), stav série 0:1

Góly 2. Koyš (Drtina), 39. Petran (Safaraleev, Šidlík) – 22. Makarov (Nauš), 24. Tiainen (Charvát, Makarov), 57. Poliaček (Makarov). Strely: 35:40, vylúčení: 4:3, presilovky: 1:1 , oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Adamec, Smrek, Beniač, Pribula. 3084 divákov

Žilina: Škorvánek – Petran, Jansons, Drtina, Nahálka, Šidlík, Sloboda, Pišoja, Rehák – Petráš, Halama, Macek – Tibenský, Šmida, Safaraleev – Koyš, Markovič, Mikula – Vybiral, Jakubík, Cíger.

Martin: Glosár – Dvořák, Charvát, Pacalaj, Lavička, Krempaský, Nemec, Bobček, Belica – Tiainen, Murček, Fafrák – Nauš, Dírer, Toma – Poliaček, Huhtela, Makarov – Bartoš, Thomka, Juščák.

Situácia, ktorej sa Martinčania chceli pred sériou najviac vyvarovať, prišla už po 36 sekundách hry, keď na trestnú lavicu odišiel Tiainen. Prvú finálovú presilovku domáci využili zásluhou Koyša, ktorý z pravého kruhu vypálil z prvej a otvoril skóre finálovej série. Šancu zahrať si v početnej výhode dostal aj Martin, no paradoxne najväčšiu príležitosť v nej mali „vlci“, Safaraleev však ani na dvakrát neprekonal Glosára. Hostia boli po inkasovanom góle zaskočení, nevychádzala im kombinácia, ale postupne boli odvážnejší a dokonca aj iniciatívnejší. V druhej presilovke pálil od modrej najmä Pacalaj, ale mimo. V 15. minúte sa individuálne presadil Huhtela, zakončil však iba priamo do náručia brankára Škorvánka. Tri minúty pred koncom mal z druhej vlny ideálnu príležitosť Poliaček, jeho strelu po ľade domáci brankár vyrazil pravým betónom. V závere si vypracovali optický tlak aj „vlci“, druhý gól už nepridali.

Druhé dejstvo začalo viacerými nepresnosťami, po 105 sekundách hry vypichol na modrej čiare puk Nauš rovno do jazdy Makarovovi, ktorý v nájazde prekonal Škorvánka rutinérsky pomedzi betóny. V 24. minúte „rytieri“ dokázali využiť tretiu početnú prevahu v zápase, keď Tiainen hľadaj bekhendom cez bránkovisko Fafráka, no domáci Šidlík si puk zrazil do vlastnej brány a Martin šiel prekvapivo do vedenia. Vzápätí na druhej strane Mikula spomedzi kruhov našiel iba pripraveného Glosára. Hra z jednej strany na druhú sa v týchto momentoch divákom v skvelej atmosfére musela páčiť. Prečíslenie nevyužil Huhtela, na druhej strane ani Žilinčania, keď Markovič zabrzdil a vystrelil len po ľade. Atraktívny hokej pokračoval, ale viac príležitostí mali nebojácni hostia, Huhtela neuspel bezprostredne pred bránkou, Toma zakončil prienik bekhendom len do Škorvánka, no najväčšiu šancu mal v 33. minúte opäť Toma, ktorý prijal výzvu na teč od Nauša a domácich zachránila len horná žŕdka bránky. Martin bol v týchto momentoch aktívny, svojho súpera zavrel v obrannom pásme takmer na dve minúty, Fafrák ani Tiainen však nepridali tretí presný zásah. Obdobný tlak si vytvorili na druhej strane aj Žilinčania, trikrát sa zastreľoval od modrej Petran, aby nakoniec v ďalšom striedaní v 38. minúte napriahol z prvej a vyrovnal. Petran prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, Glosár toho veľa nevidel.

Aj v tretej tretine pokračoval útočný hokej na oboch stranách, aj keď v úvode mali väčší hlad po góle domáci „vlci“. Hneď v 41. minúte mohol poslať Žilinu opäť do vedenia Markovič, zoči-voči Glosárovi zvolil strelu „na teplomer“, martinský brankár jeho pokus kryl. V 45. minúte sa na chvíľu ocitol sám pred bránkou Safaraleev, ale obetavosť martinských hráčov bola veľká, ďalšiu šancu Šmidu zlikvidoval Glosár. Žilina akoby pridala na obrátkach, do prieniku sa dostal Koyš, ktorého musel aj za cenu faulu pribrzdiť Nauš. V presilovke mohol do prázdnej brány skórovať Petráš, no jeden z martinských zadákov mu v poslednej chvíli nadvihol hokejku. Po zbytočnom vylúčení Cígera, keď sekol hosťujúceho brankára po odpískaní, odohral výbornú presilovku aj Martin, najbližšie ku gólu mal Makarov po krížnej prihrávke. V jej závere sa však dopredu vydal Petráš, ktorého musel nedovolene zastaviť Pacalaj. V 56. minúte ešte Škorvánek zneškodnil Makarovovu strelu, ale na dorážku Poliačeka bol už prikrátky a pod Dubňom prišiel výbuch modro-bielej radosti. Tri minúty pred koncom ostal na ľade ležať otrasený Krempaský po tvrdom zákroku Petrana, nevylučovalo sa. Pri hre bez brankára sa síce usadili domáci Žilinčania v útočnom pásme, ale neprišla už žiadna vyložená príležitosť a Martin sa ujal vedenia vo finálovej sérii.