30. kolo, Číslo zápasu 678 Slovalco Aréna Žiar nad Hronom 374 divákov

„Indiánom“ sa vzdialila prvá šestka. Doplatia na extraligovú vyťaženosť opôr?

Mimoriadne dôležitý zápas TIPOS Slovenskej hokejovej ligy odohrali v stredu hokejisti HK MŠK Indian Žiar nad Hronom. V prípade výhry nad Dubnicou by sa na svojho súpera bodovo dotiahli a vďaka lepšiemu skóre by sa dostali do prvej šestky tabuľky. Po prehre 2:4 však vytúženú métu už nemajú na dostrel.

Rozhodli nevyužité presilovky

V prvej tretine mali síce domáci viac z hry a súpera aj vďaka štyrom presilovkám jasne prestrieľali, gólovo sa presadzovali len Dubničania. Výborného Lietavu prekonali „indiáni“ až za stavu 0:3, dvoma gólmi sa vrátili do zápasu, vyrovnať či otočiť výsledok sa im však nepodarilo. „Kľúčový moment bol, že sme nevyužili veľké množstvo presiloviek. Napriek tomu, že sme prehrávali 0:3, sme sa dokázali vrátiť do zápasu, no nestačilo to. Škoda, lebo sme vedeli, že je to dôležitý duel v boji o šieste miesto,“ vravel hlavný tréner Jerguš Bača.

Podobne to videl aj kapitán tímu Viktor Fekiač. „Ak to odľahčím, v prvej tretine sme hrali možno 85 percent času v obrannom pásme Dubnice, mali sme väčšinu z hry. Oni mali možno tri šance a dali nám z nich dva góly. Mali sme veľa presiloviek, ale súper si nás dobre naštudoval, vedeli, ako hráme. A takto sa ťahal celý zápas. Keď nevyužijeme početné výhody, ťažko môžeme pomýšľať na úspech,“ zhodnotil 30-ročný center.

Pre Žiar to bola štvrtá prehra z ostatných piatich zápasov a šiesta z ôsmich duelov hraných po semifinále JOJ Šport Slovenského pohára. Nie vo všetkých zápasoch môžu pritom počítať so svojimi najväčšími oporami, ktoré chodia vypomáhať krízou zmietanému Zvolenu. „Keďže sme farma, hlavné slovo má v tomto smere Zvolen. Oni povedia, kto bude v prvom tíme. Momentálne trénujem a hrám so Zvolenom, akurát v stredu stíham pomôcť Žiaru,“ približuje Fekiač.

Viktor Fekiač

Viktor Fekiač aktuálne trénuje so Zvolenom. Zdroj: HKM Zvolen/ Vladimír Chramazda

Opory pendlujú medzi dvoma tímami

Podobná situácia bola už na začiatku sezóny. Zvolen sužovali zranenia, Fekiač, Jakúbek či Haborák chodili pomôcť prvému tímu v extralige. Teraz vypomahajú prvému tímu pravidelne alebo občasne Fekiač, Jakúbek, Kobolka, Haborák, Gábor, či Gašpar. „Je to trochu netradičné a Žiaru na smolu. Farma väčšinou slúži na to, aby sa tam chodili rozohrať hráči, ktorí majú menšiu zápasovú prax alebo sú po zranení. No keďže vo Zvolene je veľa zranených hráčov, je to trochu opačne. Mali sme tu tiež spravenú stabilnú zostavu a teraz musia tréneri trochu improvizovať. Zvolen však potrebuje pomôcť a pre nás to je šanca ukázať sa,“ tvrdí Viktor Fekiač.

Tréner Bača si myslí, že vyťaženosť hráčov sa môže negatívne podpísať na ich výkonoch v SHL. „Očakávam pokles ich hernej pohody. Keď sme boli spolu pokope dlhší čas, tým si ju vytvorili. Teraz chodia hore-dole a v oboch tímoch majú iné herné role. No teší nás, že aj vo Zvolene dokazujú, že na extraligu majú a dokážu rozhodovať zápasy,“ vraví majster sveta z roku 2002. „Má to vplyv aj na mentálnu stránku hráčov. Je to pre nich ocenenie práce. Na druhej strane, to pendlovanie hráčov medzi dvoma tímami je náročné a vysporiadať sa s tým nie je pre nich jednoduché.“

Bača si uvedomuje, že sú farma

Ako bolo spomenuté, Žiarčania dávajú vo zvolenskom drese o sebe vedieť. Pri výhre 5:3 v derby s Banskou Bystricou sa dvoma bodmi prezentovali Fekiač i Jakúbek, asistenciu si pripísal aj Gábor. Ten má po dvoch zápasoch v extralige dva body. „Aktuálne je tam taká situácia, že na tíme je „deka“. Tým, že my ňou nie sme až tak poznačení, ideme tam s čistou hlavou a nemáme podvedome na sebe až taký tlak, potom sa nám hrá ľahšie a presadzujeme sa jednoduchšie ako chalani, čo sa dlhšie trápia, tlačia a často prehrajú zápas sprostým gólom. Je to v hlavách,“ myslí si Fekiač.

Fekiač Jakúbek

Opory Žiaru chodia vypomáhať Zvolenu. Doplatia na to "indiáni" v boji o prvú šestku tabuľky? Zdroj: Mário Bóna

Kapitánovi Žiaru sa tento týždeň pootvorili dvere do Zvolena ešte viac. V tíme totiž skončil Chris Langkow. Pri zranení ďalšieho centra Viedenského sa tak môže tešiť na ešte väčšiu porciu minút. „Čo viem, tak sa snažia nájsť vhodných hráčov. No trh je momentálne prázdny. Z môjho pohľadu a herného času v prvom tíme, to je pre mňa, samozrejme, dobre. No mužstvu sa nedarí a chýbajú mu rozdieloví hráči, ktorí by to mali ťahať,“ dodal na margo svojej situácie Fekiač.

Tréner Žiaru priznáva, že výpomoc jeho zverencov vo Zvolene ovplyvňuje ich každodennú prácu. „Určite to zasahuje do našej prípravy, ale uvidíme, čo nám prinesie blízka budúcnosť. No v tíme máme veľa hráčov a nie je to len o tých, čo chodia do Zvolena. Aj oni dokážu rozhodovať zápasy. Ideálne však je, keď je mužstvo pokope. No sme farma a takéto posuny musíme očakávať,“ zakončil rozhovor Jerguš Bača.

Fotogaleria