Považská Bystrica v semifinále po 18 rokoch, Dubnica sa vracia domov s postupovým mečbalom

V semifinále TIPOS Slovenskej hokejovej ligy už ostávajú voľné iba dve miesta. Druhú postupovú miestenku si uchmatli hráči Považskej Bystrice. „Panteri“ potrebovali päť duelov na to, aby vyradili Skalicu. Posledný krok od postupu medzi kvarteto najlepších delí po štvrtkovom hracom dni Dubnicu.

Na topoľčianskom ľade začali padať góly až v druhom dejstve. Hostia z Považia sa dostali do trojgólového vedenia, ktoré sa „žochárom“ podarilo skorigovať ešte pred druhým odchodom do kabín. Keď pridal domáci ostrostrelec Viktor Šakvorostov kontaktný gól, vykresal pre domácich iskierku nádeje. Minútu a pol pred záverečným klaksónom ale spečatil výsledok duelu ostrieľaný Marek Hovorka. Dubnica získala postupový mečbal a pred očami svojich fanúšikov môže cez víkend zaknihovať postup medzi štvoricu najlepších tímov sezóny.

Podľa papierových predpokladov mala byť séria medzi Považskou Bystricou a Skalicou najvyrovnanejšou, veď hokejky skrížili po základnej časti štvrtý a piaty celok. „Panteri“ ale vzali opraty do svojich rúk a žiadnu drámu nedopustili. Na vyradenie tímu zo Záhoria potrebovali päť duelov, pričom až dvakrát sa im podarilo zvíťaziť na nulu. Úspešný štvrťfinalista z tejto bitky si zahrá semifinále po prvý raz od sezóny 2005/06, teda po osemnástich rokoch.

TIPOS Slovenská hokejová liga - 5. zápasy štvrťfinále play-off

HC Topoľčany – TSS GROUP Dubnica 2:4 (0:0, 1:3, 1:1); stav série: 2:3

Góly: 37. Šakvorostov (Legalin, Babrusev), 46. Šakvorostov (Novák, Babrusev) – 24. Klíma (Tábi), 28. Tábi (Hovorka, Haščák), 35. Ďuriš (Kluka, Tybor), 59. Hovorka (Kluka, Janík). Rozhodovali: Klejna, Mĺkvy – Tvrdoň, Haringa; strely: 33:26; vylúčení: 1:3; presilovky: 1:0; oslabenia: 0:0; 1925 divákov.

Topoľčany: Vojvoda – Bystričan, Urban, Novák, Babrusev, Kupec, Štefanka, Pánik, Sedlák – Legalin, Bečka, Šakvorostov – Gaťár, Plochotnik, Ručkay – Gergel, Patrovič, Matej – Surový, Piačka, Bajzík

Dubnica: Lietava – Trška, E. Švec, Lenďák, Janík, Hřebíček, Chatrnúch, Hruška, Kapičák – Tybor, Ďuriš, Kluka – Hovorka, Haščák, Mikula – Klíma, J. Švec, Uram – Pobežal, Korbel, Tábi

Vladimír Matejov, hlavný tréner HC Topoľčany: „Samozrejme, sme sklamaní. Chceli sme doma zvíťaziť, čo sa nám nepodarilo. O celom zápase rozhodla druhá tretina, kedy sme individuálnymi chybami dostali súpera do stretnutia a trikrát nás potrestal gólom. Do konca tretiny sa nám ešte podarilo raz presadiť, v tretej tretine sme šli na dostrel. Mali sme šance na vyrovnanie, ale už k nemu neprišlo. Do Dubnice ideme vyhrať.“

Roman Chatrnúch, hlavný tréner TSS GROUP Dubnica: „Nakoľko prvá tretina skončila nerozhodne, dovolím si tvrdiť, že o zápase rozhodla tá druhá, kde sme dali tri góly. Na druhej strane sme hrali tri alebo štyri oslabenia a dostali sme sa pod veľký tlak, z čoho pramenil inkasovaný gól. Tretie dejstvo sme po taktickej stránke zahrali veľmi dobre, zodpovedne a ustrážili sme si výsledok.“

HK´95 Považská Bystrica – HK Skalica 6:2 (3:0, 0:0, 3:2); stav série: 4:1

Góly: 9. J. Zlocha (L. Ďurkech, Urbánek), 12. Vorona (Tománek, Omelka), 15. Urbánek (J. Zlocha, Tománek), 50. Zaťko, 55. Tománek (Vorona), 60. Rufati – 45. Šandor (Šátek), 54. Šátek (Šandor, Kuba). Rozhodovali: Korba, Moller – Šoltés, Hanko; strely: 31:27; vylúčení: 11:6 (navyše: Kočka 5+DKZ za napadnutie hlavy alebo krku); presilovky: 2:1; oslabenia: 1:1; 1848 divákov.

Považská Bystrica: Tomek – Omelka, Zaťko, Meszároš, Nahálka, L. Ďurkech, A. Zlocha, Hlinka, Scheuer – Vorona, Jakubec, Tománek – Cíger, Rufati, Lušňák – Urbánek, J. Zlocha, Volko – Zemko, Ligas, Turan

Skalica: Bernát – Ventus, Sloboda, Škápik, Janík, Drápal, Polák, Sakmár, Podolinský – Obdržálek, Jurík, Vybiral – Šandor, Kuba, Šátek – Janáč, Fungáč, Kotvan – Čerhit, Búlik, Kočka

Jakub Ručkay, hlavný tréner HK´95 Považská Bystrica: „Bola to dobrá a veľmi náročná séria. Hoci to stav 4:1 neodzrkadľuje, Skalica má svoju kvalitu, odviedli dobrú prácu. Zvládli sme to bravúrne, chalani boli perfektne pripravení, sústredili sa na veci, ktoré sme sa naučili. Pevne verím, že ešte nejaký jeden krôčik navyše pre Považskú Bystricu spravíme. Je to úspech, no stále ideme ďalej.“

Michal Ružička, hlavný tréner HK Skalica: „Neostáva mi nič iné ako pogratulovať súperovi, zaslúžene postúpil. Žiaľ, najmä počas prvých tretín sa nám stále stávalo, že súper odskočil. Potom hral umne  a my sme sa naháňali a nedokázali už nič so zápasom spraviť.“