Bojovný výkon priniesol „rytierom“ aj druhý triumf pod Dubňom

Ani druhému finálovému stretnutiu medzi Žilinou a Martinom nechýbala početná divácka kulisa, ktorej súčasťou bolo viac ako 3 000 divákov. Úvodné meranie síl na domácom ľade „vlkom“ nevyšlo podľa predstáv a ich jednoznačným cieľom tak bolo vyrovnanie stavu série. Proti úmyslom celku spod Dubňa sa však postavil hosťujúci gólman Vladimír Glosár, ktorý šiestym čistým kontom v sezóne zabezpečil zisk druhého bodu pre hokejistov Martina. O jediný martinský gól sa postaral František Poliaček, ktorý tak rozhodol aj druhý finálový zápas.

Finále play-off – 2. zápas

Vlci Žilina – HK VITAR Martin 0:1 (0:1, 0:0, 0:0), stav série: 0:2

Góly: 11. Poliaček (Toma, Charvát). Rozhodovali: Výleta, Mĺkvy – Haringa, Šefčík – Jonák, strely: 35:23, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3096 divákov.

Žilina: Škorvánek – Jansons, Petran, Nahálka, Drtina, Sloboda, Šidlík, Jakubík, Pišoja – Macek, Halama, Petráš – Safaralejev, Šmida, Vybiral – Mikula, Markovič, Koyš – Cíger, Linet, Skladaný

Martin: Glosár – Charvát, Dvořák, Lavička, Pacalaj, Bobček, Krempaský, Belica, Nemec – Juščák, Murček, Tiainen – Toma, Dírer, Nauš – Makarov, Huhtela, Poliaček – Smidžár, Thomka, Bartoš

Úvodný duel finálovej série mal pre hokejistov Žiliny trpkú príchuť, keď ani napriek výhode domáceho prostredia nestačili na martinských „rytierov“ a ich séria 35 zápasov bez prehry napísala svoj koniec. Do druhého finálového stretnutia tak „vlci“ vstupovali s jasným cieľom zvíťaziť a vyrovnať stav série.

Prvá väčšia príležitosť na otvorenie skóre sa pre hráčov Žiliny naskytla v 6. minúte, keď mali k dispozícii prvú početnú výhodu stretnutia, ktorá sa však do štatistík presným zásahom nezapísala. O niekoľko chvíľ po skončení presilovej hry to so svojou aktivitou prehnal domáci zadák Ján Nahálka, ktorý putoval na trestnú lavicu za vrazenie na mantinel. Čo sa nepodarilo víťazovi základnej časti, sa expresne rýchlo podarilo hokejistom Martina, keď sa už po ôsmich sekundách v početnej výhode dokázal presadiť skúsený forvard František Poliaček, ktorý dorážal puk za Škorvánkov chrbát.

Úvod prostredného dejstva sa niesol v znamemí zvýšenej aktivity domácich hokejistov, ktorá im však namiesto vyrovnávajúceho gólu priniesla len ďalšie dvojminútové oslabenie. Počas neho si hráči Martina vypracovali niekoľko sľubných šancí, no ďalšiemu zaváhaniu zo strany „vlkov“ zabránil najlepší gólman doterajšieho priebehu súťaže – Stanislav Škorvánek. Ďalšie minúty druhej tretiny priniesli zvýšenú opatrnosť oboch celkov, dôsledkom ktorej sa štatistika streleckých pokusov menila len zriedkakedy. V 34. minúte duelu sa proti pravidlám previnil martinský krídelník Konstantin Makarov a domácemu celku sa tak naskytla ďalšia príležitosť na vyrovnanie skóre. Ani druhá početná výhoda tímu spod Dubňa však v presný zásah nevyústila a po skončení prostrednej dvadsaťminútovky ostalo skóre zápasu nezmenené.

Hráči domáceho celku si s pribúdajúcim časom čoraz viac uvedomovali vážnosť situácie a v priebehu záverečného dejstva postupne zvyšovali svoju útočnú iniciatívu. Popri dlhých pobytoch v útočnom pásme si však museli dávať pozor na brejky hokejistov Martina, ktoré častokrát zaváňali zápisom do gólovej listiny. Stupňujúce sa zápasové emócie priniesli v 53. minúte roztržku medzi Adriánom Slobodom a Tomášom Naušom, po ktorej obaja „kohúti“ putovali na trestnú lavicu. Formát štyroch proti štyrom zmenu zápasového skóre nepriniesol a hráčom Žiliny tak ostávala posledná možnosť, ktorou bolo odvolanie brankára. Ani hra s extra korčuliarom však vytúžené ovocie v podobe presného zásahu nepriniesla a „rytieri“ sa tak tešili zo zisku druhého bodu v sérii.