Netradičný pohľad na doterajší priebeh TIPOS SHL

Po uplynutí približne prvej štvrtiny ročníka prerušila dianie v TIPOS Slovenskej hokejovej lige plánovaná reprezentačná pauza. Na špici ligového pelotónu ju s náskokom štyroch bodov strávia žilinskí „vlci“. Na opačnom póle rebríčka sa zasa nachádzajú pred pauzou pomaly sa rozbiehajúce Levice. Niekoľkodňové čakanie na ďalšiu porciu stretnutí druhej najvyššej súťaže si skrátime pohľadom do niektorých tímových i individuálnych štatistík a zaujímavostí.

Početná výhoda nevýhodou pre Modré krídla

Presilové hry – faktor, ktorý v dnešnom modernom hokeji častokrát rozhoduje zápasy. Množstvo tímov dokáže bravúrne nacvičenými signálmi roztočiť ťažko zastaviteľné kombinácie a puk poľahky dopraviť do siete súpera. Najčastejšie mali doposiaľ možnosť mať jedného korčuliara na ľade naviac hráči Považskej Bystrice. „Panteri“ si počas šestnástich stretnutí zahrali až 99 presilových hier, pričom potrestaného hráča prinútili vyjsť na hraciu plochu skôr v štrnástich prípadoch.

Na vrchole rebríčka sa v tomto ohľade nachádza úhlavný prenasledovateľ prvých „vlkov“ Skalica. Tím okolo dua ťahúňov Štumpfa s Nemcom je doposiaľ najčastejšie skórujúcim tímom pri početných výhodách. Nedisciplinovanosť súpera potrestali Záhoráci už okrúhlych 20-krát. Úspešnosť tímu pod taktovkou hlavného trénera Michala Ružičku je aktuálne na úrovni 27.78 %.

PERCENTUÁLNA ÚSPEŠNOSŤ VYUŽÍVANIA PRESILOVÝCH HIER:

1) HK iClinic Skalica - 27.78 %

2) HK Gladiators Trnava - 23.08 %

3) Vlci Žilina - 22.89 %

Marek Pač

Aj vďaka tejto úspešnosti bojujú Záhoráci o čelo tabuľky. Zdroj: HK Skalica

Druhá, o niečo menej lichotivá strana barikády, patrí Modrým krídlam. Mladý kolektív je na tom percentuálne ešte o čosi horšie ako reprezentačná nominácia do 18 rokov. Z celkového počtu 75 ponúknutých presilových hier zužitkovali hráči B-mužstva bratislavského Slovana gólovo len sedem z nich, čo činí úspešnosť 9.33 %.

Funkciou realizačného tímu je mimo iného taktiež úloha zložiť vhodné špeciálne formácie. Práve tie zohrávajú pri presilových hrách najpodstatnejšiu rolu a najčastejšie sa do nich dostanú skúsení a produktívni hokejisti. Z individuálneho gólového hľadiska sa pri početných výhodách doteraz najviac darilo dvojici František SkladanýFilip Ondruš, tí majú na konte zhodne po päť presných zásahov. Skúsený útočník Žiliny dokonca doposiaľ neskóroval pri rovnomernom počte hráčov na ľade, k spomínaným piatim zásahom v presilovkách pridal jeden vo vlastnom oslabení. Čo sa týka bodov pri presilových hrách súhrne, tomuto ohľadu kraľuje najproduktívnejší hráč celej súťaže Daniel Štumpf. Skalický forvard nazbieral z celkového počtu 32 kanadských bodov až 12 pri power-play.

PRODUKTIVITA HRÁČOV PRI PRESILOVÝCH HRÁCH:

1) Daniel Štumpf (HK iClinic Skalica) - 12 kanadských bodov

2) František Skladaný (Vlci Žilina) - 10 kanadských bodov

3) Richard Nemec (HK iClinic Skalica) - 9 kanadských bodov

Oslabenia nerobia problém „vlkom", trápia Trnavu a Levice

Ak sa už hokejisti Žiliny previnia nedovoleným zákrokom, vo väčšine prípadov dokážu prečkať nátlak súpera až do konca uplynutia trestu. Hráča „vlkov“ poslali arbitri na lavicu hanby doposiaľ dokopy 77-krát, recept na prekonanie defenzívneho štvorlístku však našli konkurenti len v siedmich prípadoch. Rovnaký obnos pukov rozvlnil pri oslabeniach takisto sieť bránky Skalice, ktorá v tomto ohľade stráca na tím spod Dubňa iba niekoľko desatín percenta.

Prečkávanie nedisciplinovanej hry naopak robí najväčšie problémy Trnave. Západniari neubránili zhruba štvrtinu početných nevýhod a disponujú úspešnosťou na úrovni 74.29 %. Pri tejto fáze hry smerovala strela súpera za chrbát brankára „gladiátorov“ 18-krát. Ešte o jeden inkasovaný gól viac schytali Levice, avšak vzhľadom na vyšší počet udelených trestov sú na tom percentuálne o niečo lepšie.

PERCENTUÁLNA ÚSPEŠNOSŤ BRÁNENIA PRESILOVÝCH HIER:

1) Vlci Žilina - 90.91 %

2) HK iClinic Skalica - 89.23 %

3) HK MŠK Indian Žiar nad Hronom - 88.61 %

Popri ofenzívnych lídroch netreba zabúdať ani na hráčov s defenzívnymi úlohami. Tí pri presilových hrách súpera prežívajú na ľade krušné chvíle, musia pozorne sledovať pohyby súpera, držať obranné postavenia a častokrát vystaviť dráhe strely svoje telo. Okrem toho však vyčkávajú na chybu útočiacich hráčov, aby mohli rýchlo prebrať puk a vyraziť do prečíslenia, prípadne samostatného úniku. Pri početnej nevýhode sa paradoxne najviac darí dvojici forvardov Trnavy s ročníkom narodenia 2001. Peter Šandor, respektíve Alex Kupka získali popri bránení presilových hier už tri kanadské body.

Marek Pač

Útočník Trnavy dokáže bodovať aj pri početných nevýhodách. Zdroj: HK MŠK Žiar nad Hronom

Najviac času trávia na trestnej lavici Záhoráci a Dej

Vzhľadom na vyššie spomínané fakty sa nám v tomto smere objavuje hneď niekoľko paradoxov. Hráči Skalice síce doposiaľ spolu nazbierali už 325 trestných minút, čo je spomedzi všetkých účastníkov najviac, no sú druhým najlepšie oslabenia brániacim tímom. Trnavu vyšli porušenia pravidiel „iba“ na 143 trestných minút, avšak napriek tomu sú na tom v tomto ohľade najhoršie.

NAJTRESTANEJŠIE TÍMY TIPOS SHL:

1) HK iClinic Skalica - 325 trestných minút

2) Modré krídla Slovan - 323 trestných minút

3) HC 19 Humenné - 309 trestných minút

Prvenstvo patrí aj ďalšiemu hráčov Skalice, tentokrát však z trochu iného súdka. Najvyšší počet trestných minút v jednom stretnutí bolo udelených obrancovi Ondrejovi Janíkovi. Ostrieľaný zadák ich vyfasoval na konci mesiaca pri výhre svojho tímu 5:2 nad Modrými krídlami až 52. Prvý raz ho poslali rozhodcovia oddýchnuť si už po jednej minúte, keď sa proti pravidlám previnil hákovaním. Pred druhým odchodom do kabín ešte inkasoval dvakrát 5+DKZ za seknutie, respektíve bitku s protivníkom Škultétym.

NAJVIAC TRESTNÝCH MINÚT HRÁČA V ZÁPASE:

1) Ondrej Janík (HK iClinic Skalica) - 52 trestných minút proti Modrým krídlam Slovan

2) Marek Putala (TSS Group Spartak Dubnica) - 31 trestných minút proti Modrým krídlam Slovan

3) Kristián Meszároš, Lukáš Dubeň, Peter Mikuš (Dubnica); František Dej (Modré krídla) - 29 trestných minút v zápase Dubnice proti Modrým krídlam

František Dej patrí medzi najmladších hokejistov TIPOS Slovenskej hokejovej ligy, avšak 16-ročný útočník Modrých krídel Slovan sa častokrát prezentuje nebojácnou tvrdou hrou, z čoho pramení nemalý počet trestných minút. Odvážny forvard, ktorý sa v uplynulom mesiaci blysol ukážkovým lakrosovým gólom ich celkovo pozbieral už 91, a to je zo všetkých hráčov najviac.

NAJTRESTANEJŠÍ HRÁČI:

1) František Dej (Modré krídla Slovan) - 91 trestných minút

2) Kristián Včelka (HK iClinic Skalica) - 89 trestných minút

3) Adrián Sloboda (Vlci Žilina) - 66 trestných minút

Náš netradičný sumár zakončujeme spätným pohľadom do ostatného kola. Útočník Lukáš Lunter sa postaral tesne pred reprezentačnou pauzou o najrýchlejší gól prebiehajúceho ročníka. Hráč Žiaru nad Hronom rozvlnil sieť hneď pri úvodnom striedaní, na časomiere svietil čas iba 12 sekúnd. Dokáže jeho rýchlosť niekto vo zvyšku ročníka pokoriť?

NAJRÝCHLEJŠIE GÓLY:

1) Lukáš Lunter (HK MŠK Indian Žiar nad Hronom) - 12 sekúnd proti Považskej Bystrici