Piaty finálový duel rozlúsklo predĺženie, titulový mečbal získali Žilinčania

Nesmierne napínavá finálová séria medzi Žilinou a Martinom napísala svoju piatu kapitolu, v ktorej sa znova potvrdila vyrovnanosť síl oboch súperov. Ďalšie kvalitné hokejové predstavenie ponúklo už tretie predĺženie po sebe. Dôvod na radosť mali opäť „vlci“, ktorí si uchmatli dôležité víťazstvo a na martinský ľad pricestujú s mečbalom na titul.

Finále play-off – 5. zápas

Vlci Žilina – HK VITAR Martin 3:2pp (0:1, 1:0, 1:1 – 1:0), stav série 3:2

Góly: 27. Petráš (Halama, Šidlík) 46. Petráš (Halama, Macek) 67. Safaralejev (Drtina, Koyš) – 15. Murček (Fafrák, Tiainen) 56. Toma (Juščák, Dírer). Rozhodovali: Müllner, Juraj Konc ml. – Jurčiak, Knižka, strely: 42:40, vylúčení: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 4116 divákov

Žilina: Škorvánek – Jansons, Šidlík, Petran, Sloboda, Drtina, Nahálka, Jakubík, Pišoja – Macek, Halama, Petráš – Safaralejev, Šmida, Vybiral – Mikula, Markovič, Koyš – Cíger, Linet, Skladaný

Martin: Glosár – Charvát, A. Bartoš, J. Nemec, Krempaský, Thomka, Bobček, Lavička, M. Mešár – Fafrák, Murček, Tiainen – Toma, Dírer, Nauš – Makarov, Huhtela, Poliaček – Stanček, Juščák, Sokoli

Štyri finálové stretnutia súboja o Strečno zakaždým priniesli víťazstvo hostí. V piatom pokračovaní série chceli túto šnúru prelomiť domáci Žilinčania, ktorých znova dopredu hnala výborná divácka kulisa.

Už v úvode stretnutia protagonisti nastolili slušné tempo, hra sa prelievala zo strany na stranu, prvé minúty však vyložené gólové príležitosti neponúkli. Následne sa na ľadovej ploche ocitli šiesti žilinskí korčuliari, čo ponúklo početnú výhodu pre hostí, no otvárací zásah k videniu nebol. Po ubránenom oslabení sa do samostatného úniku prepracoval Safaralejev, ale na gólmana Glosára nevyzrel. O pár okamihov na opačnej strane predviedol svoju presnú mušku Murček, vymietol pavučiny Škorvánkovej bránky a Martinčania viedli 1:0. Inkasovaná trefa nabudila „vlkov“ k zvýšenej ofenzívnej aktivite, skóre prvého dejstva sa už ale nemenilo.

Prvé momenty prostrednej časti ponúkli závar pred martinským bránkoviskom, kde sa podobná situácia o malú chvíľu znova opakovala. V siedmej minúte sa do sľubnej šance dostal strelec prvého gólu Murček, tentoraz však stroskotal na žilinskom brankárovi a hneď vzápätí ho to mohlo mrzieť. Žilinčania si totiž z následného protiútoku vypracovali ideálnu možnosť na vyrovnanie, ktorú zásluhou Petráša zužitkovali. Tesne pred uplynutím polovice základnej hracej doby sa domáci káder mohol dostať do vedenia, Halamovi sa ale odkrytú bránku trafiť nepodarilo. Onedlho prišla na rad prvá početná výhoda Žiliny, ktorú Martinčania dokázali úspešne ubrániť a do šatní sa šlo za stavu 1:1.

Počas štvrtej minúty záverečnej tretiny sa previnením voči pravidlám prezentoval domáci Šidlík a putoval na trestnú lavicu. Jeho spoluhráči zvládli dvojminútovú hru v oslabení, po ktorej sa do štatistík druhou gólovou ranou zapísal Šimon Petráš. Následná desaťminútovka sa niesla v duchu vyrovnanosti síl oboch strán. Necelé štyri minúty pred tretím klaksónom potešil martinských fanúšikov krídelník Toma, keď strelou na prvú tyčku prekvapil strážcu domácej svätyne a vyrovnal skóre stretnutia. Zmena v scenári presných zásahov už do konca poslednej minúty nenastala, súboj smeroval do predĺženia.

Hneď v prvej minúte štvrtej časti merania síl si za držanie protihráča šiel na dve minúty oddýchnuť obranca Jansons, Martin ponúknutú možnosť na rozhodnutie nevyužil. Presilovku počas predĺženia si vyskúšalo aj žilinské mužstvo, ktoré však veľkou šancou nepohrdlo. Hrdinom piateho duelu sa stal legionár Safaralejev a svojmu kolektívu vo finálovej sérii zabezpečil tretí bod.